Ústavnoprávny výbor rozhoduje o balíčku sudcovských zákonov

Ústavný súd potrestal Harabina
Plénum Ústavného súdu SR vyhlasuje rozhodnutie v prípade navrhovateľky ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej vs. predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina. Súd konštatoval, že Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite tým, že opakovane neumožnil vykonať vládny audit na NS SR. Harabina súd označil za vinného zo závažného disciplinárneho previnenia. Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Ústavnoprávny výbor parlamentu dnes rozhoduje o druhom balíčku sudcovských zákonov, ktoré predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Jeho súčasťou je novela zákona o sudcoch a prísediacich.

„Považujem za veľmi dôležité, aby sme sa vrátili k systému pravidelného hodnotenia sudcov, ktoré zrušila Ficova vláda,“ povedala pred rokovaním výboru Žitňanská, podľa ktorej musí byť každý ústavný činiteľ nejako kontrolovaný.

Pripomenula, že politici skladajú účty vo voľbách, sudcovia majú doživotný mandát.

„To neznamená, že nemajú podliehať v pravidelných intervaloch hodnoteniu svojej práce,“ dodala. Chce, aby sa zverejňovali aj štatistické výkazy sudcov, tak si každý bude môcť pozrieť výkonnosť sudcov a súdov.

V balíčku je aj nový model kreovania disciplinárnych senátov. „Aby už nedochádzalo k šikanovaniu nepohodlných sudcov,“ vyhlásila Žitňanská. Disciplinárny senát pre každý prípad vygenerujú náhodným výberom z databázy sudcov disciplinárnych senátov.

Ministerka predkladá aj novelu občianskeho súdneho poriadku. „Verím, že zavedenie procesných lehôt pre niektoré úkony súdov dokáže spružniť súdne konanie – opatrenia na zamedzenie obštrukcií zo strany účastníkov konania,“ vysvetľovala Žitňanská. Dôležitou súčasťou návrhu je aj zefektívnenie výkonu rozhodnutí, ktoré sa vzťahujú na maloletých.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Žitňanská