Ústavný súd pozastavil verejnú voľbu generálneho prokurátora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Generálna prokuratúra
Budova Generálnej prokuratúry SR v Bratislave. Foto: SITA/Nina Bednáriková

KOŠICE 15. júna (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej dnes rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorým napadol verejnú voľbu generálneho prokurátora.

Plénum súčasne pozastavilo účinnosť napadnutých ustanovení, informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Už v piatok mal pritom parlament verejne voliť nového generálneho prokurátora.

Dvoch kandidátov, Jozefa Čentéša aj Dobroslava Trnku si už vypočul aj ústavnoprávny výbor parlamentu. Na zmene voľby na verejnú sa koalícia dohodla vlani, keď sa ukázalo, že niekoľkí vládni poslanci v tajnej voľbe napriek dohode hlasovali za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku.

Na ústavnom súde však zmenu voľby na verejnú napadol zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý. Myslí si, že pravidlá by sa nemali meniť v priebehu voľby a verejná voľba znemožňuje slobodný výkon poslaneckého mandátu. Čentéš v máji z opakovanej tajnej voľby odstúpil, pretože nechcel byť súčasťou voľby, ktorá je sprevádzaná podozreniami z korupcie a podplácania.

Opozícia trvá na tajnej voľbe a tvrdí, že koalícia má v parlamente väčšinu len vtedy, keď sa volí verejne a preto sa pri voľbe musia provládni poslanci navzájom kontrolovať.

Čenteš, Trnka
Foto: SITA/Michal Svítok

Sulík si vie predstaviť tajnú voľbu generálneho prokurátora

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) si vie predstaviť aj ďalšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora. „Samozrejme je to na dohode s koaličnými partnermi a s premiérkou,“ povedal dnes s dodatkom, že si ešte neprečítal odôvodnenie rozhodnutia ústavného súdu, ktorým je pozastavená možnosť verejnej voľby. Sulík nepovedal, či sa 17. júna uskutoční schôdza, na ktorej sa mal pôvodne verejne voliť generálny prokurátor, rozhodne o tom dnes alebo vo štvrtok 16. júna.

Hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová sa zatiaľ obmedzila na konštatovanie, že rozhodnutie súdu rešpektuje.

Opozícia oslavuje malé víťazstvo

Opozícia privítala dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR, že sa voľba generálneho prokurátora môže uskutočniť až po tom, čo Ústavný súd SR rozhodne vo veci.

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR potvrdilo nedemokratické a protiústavné tendencie zo strany vládnej koalície, ktorá chcela násilne a neférovo zmeniť pravidlá hry pri voľbe generálneho prokurátora. Strana Smer-SD verí, že generálny prokurátor bude volený tajne a v súlade s demokratickými princípmi,“ uviedol riaditeľ komunikačného odboru Smeru-SD Erik Tomáš.

V podobnom duchu reagovala aj Slovenská národná strana. „Hoci rešpektujeme, že rozhodnutia Ústavného súdu SR sa nekomentujú, ale berú na vedomie, vnímame to ako malé víťazstvo v tejto prepolitizovanej záležitosti, keď vládna koalícia účelovo menila tajnú voľbu generálneho prokurátora na verejnú a príliš sa ponáhľala aj s uskutočnením verejnej voľby,“ vyhlásil poslanec Národnej rady SR a podpredseda SNS Rafael Rafaj.

Gasparovic
Foto: SITA/AP

Spokojný aj prezident

Rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS) o pozastavení voľby generálneho prokurátora, kým ÚS nerozhodne o námietke zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, víta podobne ako opozičné strany Smer-SD a SNS aj prezident Ivan Gašparovič.

„Toto rozhodnutie treba rešpektovať o to viac, že ho prijalo plénum ústavného súdu,“ uviedol pre agentúru SITA prezidentov hovorca Marek Trubač. Hlava štátu je presvedčená, že voľba generálneho prokurátora v tajnom hlasovaní je demokratickejšia, pretože poslanec sa v nej nerozhoduje na stranícky nátlak, ale slobodne podľa svojho vedomia a svedomia.

MARUŠIAK: Koalícia je schopná prežiť prípadnú tajnú voľbu prokurátora

Rozhodnutie Ústavného súdu SR, že sa môže voľba generálneho prokurátora uskutočniť až po tom, čo rozhodne o námietke zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, znova vracia do hry tajnú voľbu a možnú kandidatúru Dobroslava Trnku. Podľa politológa Juraja Marušiaka to môže znamenať ďalší kolaps alebo nejasnosti vo vnútri vládnej koalície. „No myslím, že koalícia by bola schopná prežiť tajnú voľbu,“ uviedol pre agentúru SITA Marušiak.

Podľa politológa je posledná voľba prokurátora dôkazom, že vo vládnej koalícii existuje konsenzuálna vôľa neumožniť Dobroslavovi Trnkovi návrat do funkcie. „Je vôľa udržať koalíciu i premiérku,“ hovorí Marušiak. Podľa jeho slov sa možno len domnievať, ktorí koaliční poslanci podporili svojím hlasom kandidáta Trnku a aké konflikty si tým riešili.

„Ale evidentne nebol ani vtedy záujem koalíciu potopiť, pretože by sa tých hlasov vtedy mohlo nájsť viac,“ nazdáva sa Marušiak. Politológ upozorňuje pri rozhodnutí o voľbe prokurátora aj na iný dôležitý moment. „Ústavný súd potvrdil, že aj keď nie je vymenovaný generálny prokurátor, ale len zástupca poverený riadením, generálna prokuratúra je plne funkčná, lebo môže plne vykonávať svoje ústavné právomoci,“ dodal Marušiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášLadislav TichýMarek TrubačRafael RafajRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR