Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. septembra 2014 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer

KOŠICE 24. septembra (WEBNOVINY) – Návrh prezidenta Andreja Kisku na preskúmanie otázok referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu prijal v stredu Ústavný súd (ÚS) SR na ďalšie konanie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Účastníkom konania je aj hovorca aliancie Anton Chromík.

Prezident sa obrátil na ÚS, pretože má pochybnosti, či sa štyri referendové otázky netýkajú základných práv a slobôd zaručených Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd, ako aj Chartou základných práv Európskej únie. Žiada, aby ÚS posúdil, či sú, alebo nie sú referendové otázky v súlade s našou ústavou. Zároveň žiada, aby ÚS povedal, či možno alebo nemožno vyhlásiť referendum s týmito otázkami.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch

Aliancia vyzbierala státisíce podpisov

„Ak by neexistovali oprávnené pochybnosti o tom, že otázky sa týkajú základných práv a slobôd, referendum vyhlásim,“ povedal prezident začiatkom septembra. Ústavný súd má podľa Kisku ako jediná inštitúcia v takejto veci právo rozhodnúť, aby následne nikto nemohol spochybniť rozhodnutie prezidenta. Ako ďalej uviedol, intenzívne sa venoval tomu, či otázky spĺňajú druhú základnú podmienku vyhlásenia referenda, teda či sa týkajú alebo netýkajú základných práv a slobôd. „V takomto prípade Ústava SR zakazuje konanie referenda a prezident ho vyhlásiť nesmie,“ poznamenal.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov.

V referende nemôžu byť otázky k právam a slobodám

Ústava však dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou, vtedy lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia. Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Odporúčané články

Gál bude rokovať s opozíciou o voľbe ústavných sudcov, čas na hľadanie kompromisov sa však kráti Aktualizované: Referendum o zmene definície manželstva v rumunskej ústave je neplatné

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies