Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2015 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Ústavný súd preskúma ústavnosť zníženia minimálneho dôchodku

KOŠICE 10. septembra (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR (ÚS) na neverejnom zasadaní pléna prijal na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov NR SR, ktorá napadla ustanovenia novely zákona o sociálnom poistení, ktorú NR SR schválila v júni tohto roku. Nevyhovel však ich návrhu, aby pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení, kým nerozhodne vo veci samej. K rozhodnutiu bolo pripojené odlišné stanovisko sudcu Petra Brňáka.

Poslanci napadli ustanovenia novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorých sa dôchodcom sporiacim aj v druhom pilieri zníži zákonom stanovený minimálny starobný dôchodok. V podaní argumentujú, že napadnuté ustanovenie spôsobuje, že právo na minimálny dôchodok bude občanom prístupné na základe nerovných a diskriminačných podmienok.

Niektorým občanom spôsobí ujmu

Okrem toho napadnuté ustanovenie spôsobí niektorým občanom ujmu na ich práve na minimálny dôchodok iba z tohto dôvodu, že uplatnili svoje základné právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe jedným zo zákonom aprobovaných spôsobov.

Podľa ich názoru na takéto rozdielne zaobchádzanie s dôchodcami iba preto, že sa rozhodli uplatniť svoje základné právo, však neexistuje žiaden legitímny a ospravedlniteľný dôvod. Navyše diskriminuje občanov z dôvodu ich postavenia sporiteľa v systéme starobného dôchodkového sporenia. Žiadajú ÚS, aby vyhlásil, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s Ústavou SR.

Minimálny dôchodok sa zavádza novelou z júna

Novelou z júna tohto roku sa do zákona o sociálnom poistení zavádza inštitút minimálneho dôchodku, ktorého cieľom podľa dôvodovej správy je zabezpečiť poistencovi, ktorý počas väčšiny svojho pracovného života vykonával zárobkovú činnosť, dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol ako jednotlivec odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Starobný dôchodok vyplácaný po dovŕšení dôchodkového veku, ak sa splnia zákonom ustanovené podmienky, má byť vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Takýto dôchodok má byť však znížený osobe, ktorá si sporila nielen v prvom, ale aj v druhom dôchodkovom pilieri.

Odporúčané články

Smer-SD navrhuje voľbu ústavných sudcov bez prezidenta, Kiska to považuje za nebezpečné Zavedenie dôchodkového stropu zníži životnú úroveň a penzie, tvrdí kancelária rozpočtovej rady

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies