Ústavný súd prijal opatrenia, ako bude riešiť kritickú situáciu po nezvolení sudcov v parlamente

Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

KOŠICE 16. februára (WebNoviny.sk) – Ústavný súd (ÚS) SR bude od nedele 17. februára rozhodovať v jednom senáte. Vyplýva to z Dodatku k rozvrhu práce ÚS SR, ktorý na svojom neverejnom zasadnutí v stredu 13. februára schválilo plénum ÚS SR v záujme riešenia kritickej situácie, ku ktorej došlo nevymenovaním nových sudcov ústavného súdu.

Jeden senát

V dodatku sa uvádza, že počas prechodného obdobia vykonáva ÚS SR svoju právomoc a pôsobnosť rozhodovaním v senátnych veciach. Ústavný súd má jeden senát, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. Predsedníčkou prvého senátu je sudkyňa Jana Baricová.

Rozvrh práce Ústavného súdu SR (ÚS SR) sa pritom predlžuje do prijatia nového rozvrhu práce plénom ÚS SR vytvoreným na základe vymenovania a ujatia sa funkcie nových sudcov ústavného súdu vymenovaných namiesto sudcov, ktorých funkčné obdobie končí v sobotu 16. februára. V tento deň sa tiež končí prideľovanie nových vecí sudcom, ktorých funkčné obdobie sa končí.

Vysoká efektivita rozhodovacej činnosti

Ako uviedla končiaca predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, sudcovia ústavného súdu počas tretieho funkčného obdobia pristupovali k plneniu svojich zodpovedne.

O vysokej efektivite rozhodovacej činnosti podľa nej svedčí pozitívna bilancia došlých a vybavených podaní, ktorú sa podarilo súdu dosiahnuť napriek tomu, že jeho plénum pracovalo od 4. júla 2014 až do 14. decembra 2017, teda takmer tri a pol roka, v neúplnom zložení s desiatimi namiesto trinástich sudcov.

„Ani to sa však žiadnym spôsobom neodrazilo na vysokej kvalite prijímaných rozhodnutí,“ uviedla Macejková. Súd pod jej vedením prijal celkovo 148 941 podaní, z ktorých vybavil 148 256. Zvyšných 685 podaní je nevybavených.

Macejková sa funkcie ujala 16. februára 2007 spolu s podpredsedom ústavného súdu Milanom Ľalíkom a sudkyňami a sudcami Ľudmilou Gajdošíkovou, Mariannou Mochnáčovou, Petrom Brňákom, Sergejom Kohutom, Lajosom Mészárosom, Ladislavom Oroszom a Rudolfom Tkáčikom, ktorým sa v sobotu takisto končí funkčné obdobie.

Musí sa uskutočniť nová voľba

Parlament vo štvrtok v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom.

Vo štvrtok sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tí tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba Druhá voľba kandidátov na ústavných sudcov bude na programe schôdze parlamentu, ktorá sa začne na konci marca. Oprávnené inštitúcie môžu predkladať návrhy na kandidátov do 5. marca do 16:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivetta MacejkováJana LaššákováMiroslav DurišMojmír Mamojka
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR