Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Aktualizované: Ústavný súd rozhodol v prípade maloletého ekvádorského dievčaťa Izabely

  • aktualizované: 24. júna 15:51

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Ústavný súd SR rozhodol v prípade, ktorý sa týka maloletej Izabely. Ako agentúru SITA informoval právny zástupca otca Petra Gajdára a jeho dcéry Izabely Andrej Gara, ústavný súd „ dal jasnú odpoveď, že do dnešného dňa neexistuje žiadne právoplatné a vykonateľné rozhodnutie, na ktorého základe by mala byť Izabelka navrátená do Ekvádoru, a teda predchádzajúce konanie matky ako aj ďalších ňou prizvaných osôb, ktorých cieľom bolo odobratie Izabely a jeho presun do Ekvádora, nemali žiadnu právnu oporu.“ Gara takisto poskytol celý nález ÚS SR, ktorý rozhodol 14. júna o sťažnosti otca.

Matka šírila lži a klamstvá

„Otec od počiatku tvrdil, že rozhodnutie súdu, ktorým mal byť nariadený návrat maloletej Izabely do Ekvádorskej republiky, nie je právoplatné a nie je ani vykonateľné. Okresný súd Bratislava I zmaril doručenie súdnej zásielky otcovi, na základe čoho rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť ani vykonateľnosť. Na základe neprávoplatného súdneho rozhodnutia matka šírila polopravdy, lži a klamstvá o otcovi, ale aj o maloletej Izabelke,“ píše sa v tlačovej správe s tým, že otec od počiatku tvrdil, že konaním Okresného súdu Bratislava I mu bolo znemožnené oboznámiť sa s obsahom súdnej zásielky s rozhodnutím odvolacieho súdu o jeho odvolaní proti nariadenému návratu dcéry do Ekvádorskej republiky.

Ako sa píše v tlačovej správe, celá vec sa podľa nich príliš medializuje a extrémne sa spolitizovala napríklad tým, že Ekvádorský kongres rozhodol o vyslaní dvoch ministeriek a ombudsmanky na Slovensko. Izabela má desať rokov, viac ako osem rokov žije na Slovensku. Podľa Garu tu aj chce ostať.

Maloletá sa musí vrátiť do Ekvádoru

„Rozhodnutie Ústavného súdu sa týka čisto procesnej záležitosti. Rozhodnutia súdov SR o návrate maloletej sú nezmenené vo svojej podstate a obsahu. Maloletá sa stále musí navrátiť na územie Ekvádoru. Pripomíname, že nejde o boj medzi rodičmi komu je dieťa zverené, ale o tzv. rodičovský únos. Jediné, čo ústavný súd vyriekol, je skutočnosť, že právo otca bolo porušené, a to výlučne v časti doručovania uznesenia, nie obsahovo, čo znamená, že ústavný súd nezmenil ani nijako nevstúpil do rozhodnutia o návrate ako takého a nezmenil skutočnosť, že maloletá sa má navrátiť na územie Ekvádoru,“ píše sa v stanovisku matky Marielly Aracelly Rea Fajardo, ktoré agentúre SITA poskytla jej právna zástupkyňa Daniela Ježová s tým, že podľa odôvodnenia uznesenia Ústavného súdu jediné, čo sa má zmeniť, je opätovne doručiť rozhodnutie odvolacieho súdu o návrate otcovi a otec bude mať opätovnú možnosť dobrovoľne vrátiť dcéru do Ekvádoru.

Opravný prostriedok voči rozhodnutiam nie je prípustný už žiadny ani riadny ani mimoriadny,“ dodáva sa v stanovisku.

„Ostatné rozhodnutia o styku matky s dcérkou, ako aj rozhodnutia vo veci školy ostali nezmenené, týchto sa rozhodnutie ústavného súdu nedotýka a tiež ostalo faktom, že otec tieto rozhodnutia neplní a nerešpektuje. Matka sa stále nestretáva v dcérkou osamote a podľa súdneho rozhodnutia a už vôbec nie 3-4 krát do týždňa. Existuje ďalšie súdne rozhodnutie o letnej dovolenke matky s dcérkou,“ píše matka ďalej vo svojej reakcii s tým, že dieťa sa už teší aj na letnú dovolenku s ňou. Takisto sa tam uvádza, že žiadne konanie, ktoré prebehlo na Slovensku voči otcovi, nebolo nezákonné.

Otec odmietol rešpektovať rozhodnutia

V prípade sa angažuje aj poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová. Tá sa na tlačovej besede koncom mája vyjadrila, že prípad je medzinárodným škandálom. Matka z Ekvádoru prišla na Slovensko minulý rok vo februári a priviedla dcéru na prázdniny k otcovi, ktorý jej ju podľa Blahovej do dnešného dňa nevrátil.

Podľa poslankyne okresný súd aj krajský súd rozhodli, že dieťa sa má ihneď vrátiť do Ekvádoru, otec však podľa nej rozsudky nerešpektoval.

„Zmaril aj výkon súdneho rozhodnutia. Odmietol rešpektovať aj rozhodnutia okresného a krajského súdu o styku dieťaťa s matkou,“ tvrdila poslankyňa s tým, že ani polícia matke nepomohla. Až po roku a po mnohých upozorneniach otvorili trestné stíhanie. Blahová uviedla, že otec dcéru prihlásil do školy v Jakubove a sám sa tam zamestnal ako asistent učiteľa.

„Okresný úrad v Malackách zrušil rozhodnutie školy, krajský súd rozhodnutie o neprijatí žiačky potvrdil. Riaditeľka školy rozhodnutie nadriadeného orgánu aj súdu ignoruje a dieťa ďalej navštevuje školu v Jakubove,“ povedala a dodala, že starosta obce Jakubov je starý otec maloletej. Matka už rok nebola doma v Ekvádore.

Odporúčané články

Aktualizované: Mariána K. a Pavla R. obvinených z falšovania zmeniek prepustili na slobodu Inštitút osobného bankrotu využili tisíce ľudí, možnosť konkurzu podporuje aj minister Gál

Neprehliadnite

Harabin vraj uvažuje o sťažnosti na ústavný súd, chce vyzbierať dôkazy o nezákonnosti volieb prezidenta Prokurátor žiada predĺžiť väzbu obvinenej Alene Zs. a ďalším trom v kauze vraždy Kuciaka Vlhová je druhá za Shiffrinovou aj v zárobkoch, v rebríčku figurujú aj Žampovci Remišová odmieta obvinenia z konfliktu záujmov v súvislosti s pôsobením jej manžela Európska ľudová strana bude hlasovať o vylúčení Fideszu, zasadnutia sa zúčastní aj Orbán Aj mačka Brexit je nerozhodná. Keď chce ísť von, je rovnaká ako Briti Do Berlína dorazili stovky amerických vojakov, zúčastnia sa vojenských cvičení v Poľsku Roglič sa stal celkovým víťazom Tirreno-Adriatico, Sagan v Top 10 bodovacej súťaže

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.