Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centes
Jozef Čentéš. Foto: SITA/Marián Peiger
5. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ústavný súd určí postup v kauze Čentéš až po zasadnutí pléna

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Ústavný súd ešte nestanovil, kedy bude rozhodovať o dvoch sťažnostiach zvoleného nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Ústavný súd bol dlhý čas zablokovaný námietkami zaujatosti voči sudcom zo strany Čentéša aj bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, ale situácia sa vo štvrtok zmenila.

Nový prezident Andrej Kiska ako nový účastník konania námietky svojho predchodcu stiahol, námietky Čentéša už predtým vyriešil samotný ústavný súd. Za týchto okolností by už teda mohol rozhodovať priamo o sťažnostiach Jozefa Čentéša, ktoré súvisia s jeho nevymenovaním za generálneho prokurátora.

Kiska nemá žiadne námietky zaujatosti voči sudcom

Kiska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
„Bližšie informácie ohľadom postupu Ústavného súdu SR vo veci ústavných sťažností doc. JUDr. Jozefa Čentéša, PhD., budú známe až po najbližšom neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu,“ informovala agentúru SITA Martina Demčáková z tlačového a informačného odboru Ústavného súdu Slovenskej republiky.Prezident Andrej Kiska by privítal, ak by ústavný súd v oboch prípadoch Čentéšových sťažností bez zbytočného odkladu konal a rozhodol.

Vo štvrtok osobne odovzdal list predsedníčke Ústavného súdu SR Ivette Macejkovej, v ktorom ju informoval, že nemá žiadne námietky zaujatosti voči sudcom Ústavného súdu SR v konaniach a sťažnostiach Jozefa Čentéša. Nástupom do funkcie prezidenta sa Kiska stal osobou, ktorá reprezentuje účastníka týchto konaní.

„Ako účastník týchto konaní vyhlasujem, že nemám žiadne námietky zaujatosti voči sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky a ani sa nestotožňujem s námietkami zaujatosti vznesenými bývalým prezidentom SR,” uviedol Kiska.

Registruje dve sťažnosti

Čentéš privítal rozhodnutie hlavy štátu vziať späť námietky predpojatosti proti sudcom ústavného súdu v týchto konaniach. „V súčasnosti už neexistuje žiadna prekážka, ktorá by bránila ústavnému súdu rozhodnúť v merite veci,“ napísal Čentéš v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jeho advokát Peter Kubina.

Ústavný súd registruje dve ústavné sťažnosti Jozefa Čentéša. V prvej sťažnosti z novembra 2011 Čentéš namietal nečinnosť bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča v súvislosti s jeho nevymenovaním do funkcie generálneho prokurátora. Druhá Čentéšova sťažnosť z januára 2013 sa týka Gašparovičovho rozhodnutia o odmietnutí vymenovať Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Sťažovateľ Jozef Čentéš a vtedajší odporca Ivan Gašparovič postupne vzniesli námietky zaujatosti voči dvanástim z trinástich ústavných sudcov a došlo tak k patovej situácii. Odblokovať ústavný súd sa pokúsila vládnuca väčšina poslancov NR SR za Smer-SD vlani 30. apríla novelou zákona o organizácii a o konaní pred ústavným súdom.

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

Ústavný súd pozastavil účinnosť novely

Novelu na ústavnom súde 21. mája napadla skupina 49 opozičných poslancov NR SR, označila ju za neústavnú a žiadala, aby ÚS SR pozastavil jej účinnosť. Ten vlani 5. júna na neverejnom zasadaní pléna predbežne prerokoval návrh, prijal ho na ďalšie konanie a pozastavil účinnosť novely. Ústavný súd potom dodatkom k rozvrhu práce zriadil tzv. nultý senát zložený z predsedu Rudolfa Tkáčika a sudkýň Ľudmily Gajdošíkovej a Ivetty Macejkovej, ktorý riešil vznesené námietky zaujatosti.

Plénum ÚS malo koncom júna na neverejnom zasadaní rozhodovať o dvoch návrhoch na zjednotenie odchylných právnych názorov senátov pri rozhodovaní o predpojatosti sudcov. Prítomní členovia pléna boli toho názoru, že rozhodovanie o námietkach predpojatosti nespadá pod aplikáciu ustanovení Zákona o organizácii ÚS na zjednotenie odchylných právnych názorov senátov, preto sudca spravodajca Ján Luby stiahol svoj návrh z rokovania pléna. Aj v druhom prípade rovnako postupoval sudca spravodajca Rudolf Tkáčik.

Odporúčané články

Smer zabuchol pred občanmi dvere justície, tvrdí Žitňanská Kiska žiada verdikt o Čentéšovi, voči sudcom nie je zaujatý

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...