Ústavný súd vydal stovky nálezov o porušení súdnej ochrany

Sudca kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

KOŠICE 27. júna (WEBNOVINY) – Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol od roku 2008 do konca roku 2014 o porušení práv sťažovateľov na súdnu a inú právnu ochranu, alebo práva na spravodlivé súdne konanie v celkovo 507 nálezoch. Ako informovala predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, ústavný súd ukončil monitorovanie výkonu 472 nálezov, keďže konania, ktorých sa tieto nálezy týkali, boli pred všeobecnými súdmi skončené.

„V roku 2015 budeme naďalej monitorovať výkon 35 nálezov, keďže všeobecné súdy, ktorým boli nálezom ústavného súdu veci vrátené, v príslušných veciach k 13. marcu 2015 znova právoplatne nerozhodli,“ povedala Macejková.

Ako uviedla predsedníčka ÚS SR, „po analýze doterajšieho priebehu projektu Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky a s prihliadnutím na celkový počet skončených vecí musím prístup všeobecných súdov k realizácii tejto časti projektu a nimi dosiahnuté výsledky hodnotiť ako veľmi pozitívne“.

Projekt Efektívnosť výkonu rozhodnutí ústavného súdu po úspešnom zavŕšení prvej etapy v rokoch 2010 až 2013 vstúpil začiatkom roka 2014 do druhej etapy, ktorá by mala trvať do roku 2017. Projekt je zameraný na sledovanie výkonu a efektívnosť rozhodnutí ústavného súdu, ktorými vyslovil porušenie základného práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov, ako aj práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivetta Macejková
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR