Ústavný súd vyhlásil voľby starostu v obci Jánovce za neplatné, došlo tam k nedovoleným zmenám

Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Vhadzovanie volebného lístka do volebnej urny v Starej Turej počas komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

KOŠICE 13. decembra (WebNoviny.sk) – Ústavný súd (ÚS) SR vyhlásil za neplatné voľby starostu v obci Jánovce v okrese Poprad, ktoré sa konali 10. novembra. Na neverejnom zasadaní o tom v stredu rozhodlo plénum ÚS.

Ústavný súd vyhovel sťažnosti kandidáta na starostu P. M., ktorou namietal neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu. Zdôvodnenie rozhodnutia ÚS SR zatiaľ nezverejnil.

Nedovolené prečíslovanie

Ako vyplýva z podania P. M., obec zverejnila zoznam kandidátov už 21. septembra. Po tom sa jeden z kandidátov pod poradovým číslo 1 vzdal a následne došlo k nedovolenej zmene tohto zoznamu prečíslovaním poradia kandidátov, a tým obec poškodila sťažovateľa a ovplyvnila výsledky volieb starostu.

Tiež došlo k nedovolenej zmene hlasovacieho lístka. Podľa volebného zákona pritom v prípade, ak sa zaregistrovaný kandidát vzdá kandidatúry po zaregistrovaní, zostávajú údaje o ňom na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada.

Sťažnosti z ďalších obcí

Ústavný súd na neverejnom zasadaní prerokoval aj ďalšie volebné sťažnosti na nezákonnosť a neústavnosť novembrových komunálnych volieb. Ako vyplýva zo zverejnenej informácie, na ďalšie konanie prijal sťažnosti napádajúce voľby primátora v Poltári a v obciach Nižné Nemecké a Stará Myjava.

Pre zjavnú neopodstatnenosť alebo nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí odmietol sťažnosti týkajúce sa komunálnych volieb primátora v meste Hlohovec a meste Nováky, volieb v obci Spišské Vlachy, Haluzice, Ondrejovce, Komjatice, Hrnčiarske Zalužany, Uličské Krivé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR