Ústavný súd zahlcujú sťažnosti, v januári ich prišli tisícky

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

KOŠICE 22. januára (WEBNOVINY) – Ústavnému súdu (ÚS) SR od začiatku roka doručili už 9 530 sťažností fyzických a právnických osôb. Ako informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová, v stredu na neverejnom zasadaní pléna náhodným výberom pridelia sudcom 2 252 podaní – sťažností fyzických a právnických osôb, ktoré ústavnému súdu doručili v závere minulého roka.

Na jedného sudcu tak pripadá v priemere 170 podaní. „Taký vysoký počet podaní registroval ústavný súd v minulom roku až k 2. júlu,“ informovala Pančurová. Dodala, že v roku 2012 ústavnému súdu doručili celkovo 14 258 podaní, čo je o 9 981 podaní viac ako rok predtým.

Ako uviedla Pančurová, trend nárastu počtu podaní na ústavný súd sa dramaticky stupňuje. V roku 2007, teda v čase nástupu súčasných sudcov do funkcie, zaregistrovali 3 180 podaní. Momentálny stav tak už predstavuje viac ako trojnásobok vtedajšieho celoročného počtu podaní.

V súčasnosti 9 530 podaní, ktoré ústavnému súdu doručili od začiatku tohto roku, pomáhajú zaregistrovať zamestnanci súdu brigádnicky počas víkendov. Po tom, ako ich zaregistrujú, budú postupne náhodným spôsobom prideľované sudcom spravodajcom na rozhodovanie v jednotlivých senátoch.

Ústavný súd nemá na prerokovanie podaní stanovené lehoty, ale takýto enormný nárast sťažností neprimerane zaťažuje ústavných sudcov, ktorých je len trinásť a mali by sa zaoberať predovšetkým podaniami na preskúmanie nesúladu zákonov s ústavou, či inými medzinárodnými a európskymi zmluvami a dohovormi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR