Ústavný súd získal takmer milión eur na digitalizáciu

Pocitac
Foto: SITA/AP

KOŠICE 8. februára (WEBNOVINY) – Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky získala nenávratný finančný príspevok 999 912,5 eura na realizáciu projektu Digitalizácia objektov Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky.

V odpovedi na otázky agentúry SITA to potvrdila hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová. Doložila, že projekt Digitalizácia objektov Ústavného súdu SR je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ukončenie projektu je plánované v termíne do 30. júna 2015.

„Hlavným cieľom projektu je skvalitnenie systémov získavania, spracovania, ochrany a využitia poznatkov a digitálneho obsahu Kancelárie Ústavného súdu SR. Cieľmi digitalizácie objektov je vytvorenie znalostnej bázy z archivovaných rozhodnutí Ústavného súdu SR, ich sprístupnenie čo najširšiemu okruhu používateľov v lokálnych sieťach, prostredníctvom internetu, resp. špeciálnych informačných systémov a uchovanie obsahu pre ďalšie generácie,“ uviedla Pančurová.

Projekt vytvorí technologické podmienky pre digitalizačné pracovisko, ktoré bude vybavené modernými technológiami určenými pre digitalizáciu, zdigitalizuje rozhodnutia ústavného súdu, vrátane sťažností a návrhov, ktoré boli doručené ústavnému súdu a audiozáznamy z pojednávaní Ústavného súdu SR a sprístupní verejnosti zdigitalizované objekty v Centrálnej aplikačnej infraštruktúre a registratúre a Centrálnom dátovom archíve.

„Trvalý úžitok z jednotlivých cieľov projektu tak budú mať viaceré skupiny používateľov: široká verejnosť – občania, odborná verejnosť – pedagógovia, študenti, vedeckí pracovníci, komerčná sféra – podnikatelia, advokáti, štátna správa – súdy, polícia, prokuratúra ako aj samospráva,“ zdôraznila Pančurová.

Kancelária ÚS vybuduje špecializačné digitalizačné pracovisko v svojich priestoroch v Košiciach. Na digitalizačné pracovisko zakúpia technológiu, ktorá zabezpečí kvalitnú a efektívnu digitalizáciu všetkých dotknutých objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, čím sa podporí rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií.

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

Na digitalizáciu bude pripravených 12 983 rozhodnutí a podaní (spisov) a 298 audiozáznamov. Prípravu a digitálnu konverziu všetkých vybraných objektov zabezpečí sedem interných zamestnancov. Predmetom digitalizácie budú spisy od roku 1992 do roku 2004 a audio záznamy od roku 1994 do roku 2012, ktoré sú archivované v Košiciach.

Ako uviedla Pančurová, pri výbere dodávateľov prostredníctvom verejného obstarávania sa bude klásť dôraz na odbornosť a skúsenosti. Vzhľadom na bezprostrednú súvislosť tohto projektu s projektom Elektronizácia služieb Ústavného súdu SR, ktorý sa už realizuje, Kancelária Ústavného súdu SR vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie zákazky Integrovaný informačný systém Ústavného súdu SR a zabezpečenie digitalizácie objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, druhom postupu – súťažný dialóg, ktorý rešpektuje potreby obidvoch projektov. Žiadosti možno doručiť do 11. februára do 10:00. Proces verejného obstarávania pre Kanceláriu Ústavného súdu SR zabezpečuje spoločnosť PanGen, s. r. o.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR