Ústavný súd zrušil rozhodnutia ostatných súdov v kauze Babiš, ÚPN už nebude môcť žalovať

Andrej Babiš
Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
  • aktualizované 12. októbra, 15:10

KOŠICE 12. októbra (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR a Krajský súd Bratislava svojím postupom v kauze Babiš porušili základné ústavné práva Ústavu pamäti národa. Rozhodol o tom na štvrtkovom verejnom zasadaní druhý senát Ústavného súdu SR (ÚS).

Zrušil nielen uznesenie NS SR, ale aj rozsudok Krajského súdu Bratislava a vrátil vec krajskému súdu na ďalšie konanie.

Babiš podal na ústav žalobu

ÚPN podal sťažnosť na ústavný súd, pretože NS SR odmietol dovolanie ÚPN voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave, ktorý v odvolacom konaní potvrdil rozsudok bratislavského okresného súdu, že bol Andrej Babiš neoprávnene evidovaný ako agent ŠtB.

Andrej Babiš podal na bratislavský súd žalobu na ochranu osobnosti namierenú voči ÚPN, lebo figuroval z registroch a zoznamoch ŠtB ako agent.

Nezákonne získané dôkazy

Ako zo stručného odôvodnenia nálezu ÚS vyplýva, pochybil už bratislavský okresný súd, ktorý vypočul ako svedkov bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí však nemali vôbec vypovedať, lebo neboli zbavení mlčanlivosti. Podľa ÚS išlo o nezákonne získané dôkazy. A toto svedectvo bolo použité vo všetkých fázach odvolacieho konania.

Pochybenie okresného súdu mal napraviť v rámci odvolania Krajský súd Bratislava, no neurobil to. ÚS uviedol, že oba súdy porušili práva ÚPN. Doložil, že rozhodnutia súdov boli založené na výpovediach nedôveryhodných svedkov. ÚS povedal, že týmto postupom okresný aj krajský súd porušili právo UPN.

Podľa ÚS právo sťažovateľa porušil aj NS SR tým, že v rámci dovolacieho konania vykonal dokazovanie na neverejnom zasadaní, pričom ÚPN nebol priamo prítomný na konaní a nemohol sa účinne brániť. ÚS konštatoval, že v dovolacom konaní sa dokazovanie nevykonáva, no NS tak urobil a rozhodoval v neprospech sťažovateľa.

Najvyšší súd zaplatí trovy konania

Takýto postup porušil právo ÚPN na spravodlivé súdne konanie, prerokovanie veci bolo na neverejnom pojednávaní a bez účasti ÚPN. Tieto porušenia sú dostatočné na to, aby ÚS vyslovil, že boli porušené práva sťažovateľa.

Najvyšší súd SR podľa stanoviska hovorcu Borisa Urbančíka rešpektuje rozhodnutie ÚS SR v tejto veci. „Trovy konania NS SR uhradí v stanovenej lehote,“ uviedol s tým, že rozhodnutie ÚS SR najvyššiemu súdu ešte nedoručili, preto sa k nemu v tejto chvíli nebude vyjadrovať.

Ústav už nebude čeliť žalobám

Ústavný súd podporil právny názor, aký zastáva aj ÚPN, že táto verejnoprávna inštitúcia by vôbec nemala byť žalovanou stranou. Konštatoval, že ÚPN nemá pasívnu legitimáciu a nezodpovedá za evidenciu fyzickej osoby vo zväzkoch ŠtB, ani za zverejnenie tejto skutočnosti. ÚPN totiž zväzky ŠtB len archivuje, nesmie ich nijako upravovať a zverejňuje ich preto, lebo jej to ukladá zákon.

„Je to prelomové rozhodnutie ústavného súdu tak v rovine právnej, ako aj morálnej. Vďaka tomu už ÚPN nebude musieť čeliť žalobám a súdnym sporom najmä zo strany evidovaných osôb. Samozrejme, pokiaľ súdy požiadajú, poskytneme im všetky nám dostupné podklady k jednotlivým prípadom. Na strane druhej vo štvrtok ÚS povedal aj to, že ľudí evidovaných vo zväzkoch ŠtB nemožno brať a priori ako dôveryhodných svedkov,“ povedal po štvrtkovom pojednávaní predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Druhý najbohatší český občan

Andrej Babiš je pôvodom slovenský podnikateľ s českým občianstvom, český poslanec a druhý najbohatší český občan. Podľa doteraz zverejnených dokumentov pochádzajúcich z archívu Ústavu pamäti národa bol Babiš evidovaný ako dôverník, neskôr údajne podpísal viazací akt a stal sa tak agentom ŠtB.

Okresný súd Bratislava I v júni 2014 neprávomocne rozhodol, že je Andrej Babiš vo zväzkoch ŠtB evidovaný neoprávnene. Ústav pamäti národa sa proti rozhodnutiu odvolal. Odvolací krajský súd v júni 2015 pôvodný rozsudok potvrdil.

ÚPN proti tomuto rozhodnutiu podal v novembri 2015 dovolanie k Najvyššiemu súdu SR, pretože sa domnieva, že rozhodnutie nižších inštancií bolo založené na nezákonných dôkazoch. NS SR dovolanie zamietol. ÚPN proti tomu podal sťažnosť na ústavný súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišOndrej Krajňák
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národaÚstavný súd SR