Ústavu SR si treba ctiť, ale nemusíme mať obavy zo zmeny, hovorí premiér Pellegrini

Peter Pellegrini
Slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Deň ústavy SR je pre nás výnimočný deň, pretože 1. septembra bol schválený dokument, ktorý dal základ vzniku Slovenskej republiky v januári nasledujúceho roka. Ústava SR nás sprevádza viac ako 25 rokov a od začiatku bola pokrokovým dokumentom. Uviedol to dnes predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že dôkazom kvality ústavy je fakt, že v nej neboli potrebné žiadne zásadné zmeny.

„Na druhej strane, ústava sa musí prispôsobovať novým spoločenským udalostiam a situácií. Treba si ju ctiť, ale na druhej strane nemusíme mať obavy zo zmeny, ak je na prospech veci,“ povedal. Dodal, že si želá, aby sme si ju všetci ctili a podľa nej sa aj správali.

Slovenská ústava oslavuje dnes 26. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPeter PellegriniVladimír Mečiar