Utečenci môžu zvýšiť rozpočtové deficity štátov eurozóny

Utečenci čakajú na hraničnom priechode do Slovinska z Chorvátska. Foto: SITA/AP

BRUSEL 24. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri Európskej únie diskutovali o tom, či sa štátom eurozóny dovolí zvýšenie rozpočtových deficitov v snahe zvládnuť náklady migračnej krízy. Uviedli to vo štvrtok predstavitelia EÚ, ale rozhodnutie ešte neprijali.

„Niekoľkí predstavitelia viedli diskusiu a zmieňovali sa o tom, že náklady, ktoré krajiny majú v súvislosti s migrantmi, by sa mali zohľadniť v pakte stability,“ povedal novinárom rakúsky kancelár Werner Faymann a dodal, že takéto opatrenie podporuje.

Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici, ktorý má na starosti dohľad nad rozpočtami členských krajín eurozóny, súhlasil s tým, že preskúma ekonomický vplyv migračnej krízy a zistenia predloží 5. októbra na pravidelnom stretnutí ministrov eurozóny v Luxemburgu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola opatrná. „Musíme to preskúmať veľmi starostlivo a musíme zistiť, aké sú skutočné náklady,“ povedala. Lídri EÚ na summite sľúbili prinajmenšom jednu miliardu eur pre sýrskych utečencov na Blízkom východe a užšiu spoluprácu s cieľom zabrzdiť prílev migrantov do Európy.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováPierre MoscoviciWerner Faymann