Utečenci rozhádali EÚ, Slovensku môžu hroziť vysoké pokuty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rakúšania prijali migrantov z Maďarska
Po mimoriadnej situácii, ktorá nastala v posledných dňoch v Maďarsku, sa predstavitelia Rakúska a Nemecka zhodli, že prijmú utečencov z maďarských táborov. Migrantov po vystúpení z autobusov smerujú do pripraveného záchytného tábora, kde na nich čakajú polícia, pracovníci imigračných úradov a Červeného kríža. Po migrantov príde mimoriadny vlak, ktorý ich odvezie ďalej do Viedne. Rakúsko, 5. septembra 2015. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 9. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) podnikne „v najbližších dňoch“ ďalšie kroky voči členským krajinám EÚ, ktoré neuplatňujú spoločné azylové pravidlá. Predseda EK Jean-Claude Juncker to uviedol v správe o stave Únie, ktorú v stredu predniesol na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

„Je to otázka dôveryhodnosti, aby členské štáty implementovali spoločne odsúhlasené medzinárodné a európske normy,“ vyhlásil Juncker. Podľa agentúry DPA týmito slovami avizoval druhé kolo konaní voči niektorým členským štátom, ktoré môžu napokon viesť aj k udeleniu vysokých pokút.

Starý kontinent má historickú zodpovednosť

Šéf EK vyzval Európu, aby sa nebála súčasného bezprecedentného prílevu žiadateľov o azyl, keďže prichádzajúci migranti predstavujú len zlomok (0,11 percenta) celkovej populácie EÚ. Starý kontinent podľa neho nemôže riešiť všetku biedu sveta, ale má historickú zodpovednosť poskytnúť útočisko tým, ktorí sa uchádzajú ochranu na základe medzinárodných noriem.

Celé bremeno prichádzajúcich utečencov nemôžu podľa neho niesť len niektoré členské štáty. Juncker preto vyjadril želanie, aby ministri vnútra EÚ na zasadnutí v Bruseli 14. septembra schválili plán na núdzové prerozdelenie 160-tisíc migrantov. Podľa predsedu EK by mal byť celý mechanizmus povinný. V súčasnej dobe „EÚ nie je v dobrom stave“. „Máme nedostatok Európy, máme nedostatok Únie. To sa musí zmeniť,“ vyhlásil Juncker.

Prejav Junckera zatienilo úmrtie matky

Junckerov prejav zatienilo úmrtie jeho matky. Bývalý luxemburský premiér sa o osobnej tragédii počas svojho 80-minútového prejavu, ktorý agentúra Reuters označila ako bojovnú obranu riešenia migračnej krízy Európskou komisiou. priamo nezmienil.

Avšak predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz mu následne poďakoval, že vystúpil aj napriek úmrtiu svojej matky a tiež vážnej chorobe svojho otca. Junckerova 87-ročná matka Marguerite skonala v nedeľu.

Juncker podľa Flašíkovej obviňuje neprávom

Predseda Európskej komisie síce presne pomenoval situáciu, v ktorej sa momentálne Európa nachádza, no neprávom za súčasnú situáciu viní členské štáty Európskej únie. V reakcii na dnešný prejav Junckera o stave únie, ktorý bol vo veľkej časti venovaný súčasnej utečeneckej kríze, to skonštatovala poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová.

Europoslankyňa v tejto súvislosti zdôraznila, že hoci o konkrétnej pomoci pri zvládnutí migračných vĺn musia rozhodnúť jednotlivé krajiny a ich lídri, EK má k dispozícii celý rad nástrojov a postupov, ktoré už dávno mohla využívať. „Tie sú v princípe nezávislé od toho, či sa Európa zhodne alebo nezhodne na akomkoľvek prerozdeľovaní utečencov. Je preto veľká škoda, že v prípade pomoci v rámci prebiehajúcej krízy sa tým najvýznamnejším slovom a nástrojom stali práve kvóty,“ uviedla slovenská europoslankyňa.

Kvóty situáciu nevyriešia

Zopakovala, že kvóty ako také nevyriešia situáciu ľudí, ktorí potrebujú pomoc, a ani nezastavia exodus z problémových krajín. Flašíková Beňová preto apeluje na to, aby sa problém riešil v štátoch, odkiaľ títo ľudia utekajú. „To je práve jedna z kompetencií Európskej komisie a jej tzv. vonkajšej služby,“ pripomenula.

Europoslankyňa v súvislosti s dnešným Junckerovým prejavom ocenila časť týkajúcu sa daňovej povinnosti a zdôraznenie myšlienky, že dane majú byť platené v krajinách, kde spoločnosti vytvárajú zisk. Flašíková Beňová však zároveň spochybnila úprimnosť Junckerových slov.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Pán predseda ešte ako luxemburský premiér vytvoril priestor pre príchod veľkých nadnárodných spoločností do svojej krajiny, ktoré následne dostali obrovské daňové úľavy, na ktoré doplatili ostatné európske štáty, v ktorých firmy reálne pôsobili,“ vysvetlila dôvody svojej pochybnosti. „Zostáva preto len dúfať, že zámery týkajúce sa daňových politík nezostanú len v deklaratórnej podobe vo forme vyjadrení pána Junckera na pôde Európskeho parlamentu, ale že sa v tejto oblasti skutočne aj niečo udeje,“ dodala europoslankyňa.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jean-Claude JunckerMartin SchulzMonika Beňová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia