Utečenci sa snažia využiť chaos v Calais, skáču na kamióny

Utečenci
Chaotickú situáciu v prístavnom meste Calais na severe Francúzska sa snažia využiť utečenci, pokúšajúci sa preniknúť do pomaly sa pohybujúcich kamiónov čakajúcich v dlhých kolónach. Foto: SITA/AP

CALAIS 24. júna (WEBNOVINY) – Osobnú aj nákladnú dopravu pod Lamanšským prielivom obnovili v stredu po jednodňovom štrajku pracovníkov francúzskej trajektovej dopravy, ktorí v utorok prenikli na koľajnice a zapálili na nich pneumatiky, informuje agentúra AP.

Pred eurotunelom sa vytvárajú kolóny kamiónov

Plné obnovenie prevádzky oznámili v stredu ráno obe spoločnosti prevádzkujúce železničné spojenie v tuneli pod prielivom – nákladné Eurotunnel i osobné Eurostar. Pred eurotunelom, spájajúcim Britániu a Francúzsko, sa však ešte stále vytvárajú kolóny kamiónov, približuje AP.

Chaotickú situáciu v prístavnom meste Calais na severe Francúzska sa snažia využiť utečenci, pokúšajúci sa preniknúť do pomaly sa pohybujúcich kamiónov čakajúcich v dlhých kolónach na vlaky, ktoré ich prevezú na druhú strany do Británie.

Situáciu skomplikovali utorňajší štrajk prístavných zamestnancov, ktorí sa obávajú straty pracovných miest kvôli rozhodnutiu spoločnosti Eurotunnel odpredať a reštrukturalizovať trajektovú dopravu. Približne 50 štrajkujúcich vniklo na koľajnice pred nákladným terminálom eurotunela, kde začali páliť pneumatiky. Prevádzku vlakov cez tunel následne pozastavili spoločnosti Eurotunnel aj Eurostar.

Video: Kamióny v kolónach sa snažia využiť utečenci

Briti chcú posilniť hranice s Francúzskom

Britská vláda vzhľadom na situáciu zvažuje posilnenie hraníc s Francúzskom, najmä v blízkosti prístavného mesta Calais, povedal britský premiér David Cameron. „Zisťovali sme, či vieme nasadiť viac mužov a samozrejme tímy s policajnými psami na tú stranu tunela, kde to bude mať význam,“ povedal Cameron v britskom parlamente. Podľa britského premiéra sa tiež podnikli kroky smerom k vybudovaniu oplotenia nielen okolo prístavu Calais, ale aj pri vstupe do eurotunela.

Starostka Calais Natacha Bouchartová kritizovala britskú vládu za to, že dostatočne nezabezpečuje bezpečnosť v prístave. Británia by podľa nej mala zrevidovať svoj štedrý sociálny systém a na hraniciach posilniť kontroly totožnosti.

Británia už podľa Camerona investovala 12 miliónov libier (17 miliónov eur) za účelom posilnenia hraníc. Nie je dôvod, aby niektorá z krajín ukazovala prstom a obviňovala jedna druhú, domnieva sa Cameron, omnoho dôležitejšie je podľa neho zachovať silné partnerstvo.

Video: Utečenci naskakujú do kamióna

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom