Utečenci sú podľa Rómov zámienkou k násilnostiam extrémistov

Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Účastníci protestného zhromaždenia proti prílevu afrických imigrantov do Európy - STOP islamizácii Európy na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava 20.jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít (RMORK) vyjadruje nesúhlas s konaním pravicových extrémistov pri proteste proti prijímaniu imigrantov, ktorý sa konal v sobotu 20. júna v Bratislave.

Predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter informoval agentúru SITA o svojom znepokojení nad aktivitou zástupcov krajne pravicových organizácií, vrátane aktivity župana Banskobystrického samosprávneho kraja Mariána Kotlebu, ktorých cieľom bolo ,,pod zámienkou protestu proti kvótam imigrantov vyvolať a vyprovokovať pouličné násilnosti a nepokoje, z ktorých by mohli ďalej organizačne aj politicky profitovať“.

Extrémistom ide o vyvolanie nedôvery medzi ľuďmi

Vo svojom vyjadrení Richter uviedol, že extrémistické skupiny intenzívne pracujú na tom, aby sa zjednotili a pred voľbami do Národnej rady SR v roku 2016 začali vystupovať ako legitímna politická sila. Zároveň im ide o narušenie dôvery občanov v demokratické štátne inštitúcie a celkovo k vyvolaniu nedôvery medzi ľuďmi a destabilizáciu slovenskej spoločnosti.

,,Ako príčinu tohto neustále hroziaceho stavu identifikujú raz príslušníkov rómskej národnostnej menšiny, teraz zase imigrantov z rozvojových krajín, podľa toho, ako sa im to kedy hodí v kontexte slovenskou spoločnosťou citlivo vnímaných aktuálnych udalostí,“ uviedol Richter.

Rada rómskych komunít však vyjadruje spokojnosť s profesionálnym zvládnutím eliminácie týchto negatívnych a protizákonných extrémistické prejavov zo strany polície. Richter vyzýva všetky demokratické organizácie a slušných ľudí, ktorí rešpektujú zákony a Ústavu SR, ,,aby spoločne zabránili takýmto neduhom a tým prispeli k budovaniu demokratickej spoločnosti, v ktorej by mal mať každý občan ktorejkoľvek národnosti a sociálnej príslušnosti svoje miesto,“ dodal.

Obrazom: Bratislavský protest proti imigrantom

Protestujúci narušili cyklistické preteky

V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“. Zhromaždení protestovali proti prílevu imigrantov do Európy. Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie „Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí.

V súvislosti so sobotňajším protestným zhromaždením v Bratislave skončili na polícii pre podozrenie z útoku na verejného činiteľa dve osoby. Pre podozrenie z prečinu výtržníctva, keď na nádvorie Bratislavského hradu počas cyklistických pretekov vnikla skupina približne 300 osôb a následne sa začali potýčky, polícia zadržala celkom 27 osôb.

Ďalších 45 osôb policajti zadržali na Židovskej ulici po tom, čo hádzali kamene a iné predmety na služobné motorové vozidlá parkujúce na Staromestskej ulici. Z prečinu výtržníctva poverený príslušník policajného zboru obvinil ďalšie tri osoby, ktoré policajti zadržali na mieste činu po tom, čo poškodili na Predstaničnom námestí dve služobné motorové vozidlá polície. Z celkového počtu zadržaných osôb pre podozrenie z trestnej činnosti je 41 občanov Českej republiky, ktorí sú podozriví z prečinu výtržníctva.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom