Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deti migrantov počas stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s migrantmi v rámci prezidentovej návštevy v Záchytnom tábore Humenné. Humenné, 11. január 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer
9. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(21)

Utečenci z Iraku už majú azyl, začnú sa učiť slovenčinu

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Skupina 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorí sú v záchytnom tábore v Humennom, už majú azyl, a to z humanitných dôvodov. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík, po tom, ako dostali azyl, začal sa ich integračný proces, ktorý bude trvať dva roky.

Obrazom: Na Slovensko prileteli vlani v decembri

Výučba potrvá tri týždne

Azylanti sa postupne začnú učiť i po slovensky či slovenské reálie. V Humennom sa v utorok a v stredu 10. februára školí 12 slovenčinárov, dejepisárov a učiteľov zemepisu.

Azylanti sa začnú učiť v pondelok 15. februára, výučba potrvá tri týždne, a to každý deň po šesť hodín. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, “pre zjednodušenie adaptačného procesu ministerstvo školstva v spolupráci s Centrom ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského pripravilo špeciálny vzdelávací program”.

Výučba však nebude v tábore, ale na miestnom gymnáziu. “V prípade učiva dejepisu alebo zemepisu bude výučba dokonca v teréne. Lektori ich zoberú napríklad do skanzenu alebo do múzea,” uviedol šéf rezortu školstva Juraj Draxler.

Slovensko je ich cieľovou krajinou

Program jazykovej prípravy pre azylantov sa zatiaľ podľa hovorkyne rezortu týka len dospelých. Následne by sa mali integrovať aj ich deti do škôl, a to po plánovanom transfere do Nitry, vysvetlila. Dátum premiestnenia azylantov však zatiaľ nie je stanovený, no bude to postupne v najbližších mesiacoch.

“V rámci adaptačného procesu pripravujeme aj ďalšie školenia a kurzy, ako je napríklad legislatívne minimum alebo miestna kuchyňa. Treba si uvedomiť, že Slovensko nie je ich prechodná, ale cieľová krajina,” uviedla riaditeľka Centra ďalšieho vzdelávania UK Janka Chládecká.

Obrazom: Utečencov v Humennom navštívil aj prezident Kiska

Skupina asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko vlani 10. decembra. Jej členovia pochádzajú z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil tzv. Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal. Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Príprava na presťahovanie trvala 15 mesiacov. Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými sú dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no v prípade zotrvania by im hrozila smrť. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.

Odporúčané články

Asýrski kresťania z Iraku, ktorí sú v Humennom, dostanú azyl Obrazom: Prezident Kiska navštívil utečencov v Humennom

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Re: Aleš 13:05 - Keď sv. Peter išiel pokrstiť rímskeho dôstojníka Cornelia, dostal vo sne jednoznačný príkaz od Krista jesť mäso zo všetkých zvierat, nakoľko všetky sú určené pre človeka a ten nie je oprávnený rozdeľovať stvorenia Božie na čisté... Aleš Vy jste vůbec nepochopil, že křesťan není povinen jíst vepřové, dokonce není ani povinen jíst maso; např. jsou řehole výhradně vegetariánské. V zemi uprchlíků se vepřové vůbec nejí a oni na ně nejsou zvyklí. Asi by jim nechutnalo a možná... filter re filter vôbec nemám pocit že by som splietal. Je to len velmi pravdepodobná prognoza. Splietanie až pomätenost vychádza z tvojej reakcie. Mstislav Ďumbier Lichotí mi, že ma považuješ za Kotlebu. Páči sa mi, ako sa vy protikotlebovci utešujete, že Kotleba cez 5 % neprejde, hoci viete o vyše 70 000 voličoch z BBSK, ktorí ho zvolili, ako aj o 10 000ovej antiimigračnej demonštrácii... Mstislav Ďumbier re: Lokomotíva 10:23 - ak by Kotleba zlikvidoval všetkých janičiarov (neoboľševikov, postčechoslovakistov a slobodomurárov) ako aj sionistických okupantov, tak mu v priebehu roka odovzdávam 100 % svojich výplat a žijem zo starších úspor. Ako bonus ho navrhnem Svätej stolici na...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...