Utečenec Edward Snowden pre polovicu Ameriky nie je zradca

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

WASHINGTON 2. augusta (WEBNOVINY) – Takmer 55 percent Američanov nepovažuje bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena za zradcu, ale za informátora.

Vyplýva to z júlového telefonického prieskumu inštitútu pre verejnú mienku connecticutskej univerzity Quinnipiac. Vo štvrtok zverejnené výsledky ukazujú, že ani nie 35 percent spomedzi takmer 1500 respondentov označilo 30-ročného muža za zradcu.

Zvyšných približne desať percent nevedelo zaujať postoj. Ako však skonštatoval asistent šéfa inštitútu Peter Brown, „väčšina amerických voličov zmýšľa o Snowdenovi pozitívne, no to bolo pred tým, ako prijal dočasný azyl v Rusku“.

Snowden po viac ako mesiaci vo štvrtok potajme opustil moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu udelili štatút utečenca. Stíhaný Američan odcestoval na utajené a bezpečné miesto.

Rusko totiž odmietlo vydať Snowdena, ktorý odhalil sledovacie programy amerických tajných služieb, do Spojených štátov. Na Šeremetevo priletel ešte v júni z Hongkongu. V

zhľadom na neplatné doklady však nemohol opustiť tranzitnú zónu a vstúpiť na územie Ruska. Snowdenov prípad spôsobil vážne problémy v aktuálne upokojených vzťahoch medzi Ruskom a USA, ktoré chcú 30-ročného muža súdiť za špionáž a ďalšie vážne zločiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden