Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Utečenci
Foto: SITA/AP
18. januára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Utečenkyne sú v Európe sexuálne obťažované a vykorisťované

LONDÝN 18. januára (WebNoviny.sk) – Na úteku zo Sýrie a Iraku je mnoho žien a dievčat vystavených násiliu, vykorisťovaniu a sexuálnemu obťažovaniu. Platí to “pre každú fázu ich cesty, a to aj na európskej pôde”, konštatuje ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v pondelok zverejnenej správe, o ktorej informovali agentúry DPA a AP. AI preto vyzvala vlády a humanitárne organizácie, aby zaistili bezpečnosť utečenkýň.

Pracovníci AI hovorili v decembri so 40 utečenkyňami v Nórsku a Nemecku, ktoré sa tam dostali z Turecka cez Grécko a ďalej tzv. balkánskou trasou. Na cestu sa vydali samé alebo len v sprievode svojich detí. Ohrozené sa cítili najmä v Maďarsku, Chorvátsku a Grécku, kde boli nútené nocovať spolu so stovkami mužských utečencov.

Mnohé z nich čelili fyzickému zneužívaniu a finančnému vykorisťovaniu. Tiež tvrdili, že pašeráci, bezpečnostný personál i ďalší utečenci ich nútili k sexuálnemu styku. “Po tom, čo zažil hrôzy vojny v Sýrii a Iraku, tieto ženy riskovali všetko, aby našli bezpečie pre seba a svoje deti,” citovala DPA Tiranu Hassanovú z AI. Namiesto toho však boli opäť vystavené násiliu a vykorisťovaniu, pričom sa stretli len s minimom podpory alebo ochrany.

Podľa humanitárnych pracovníkov tvoria drvivú väčšinu migrantov prúdiacich do Európy muži. Ženy v utečeneckých táboroch musia používať rovnaké WC a sprchy a niektoré povedali, že radšej nejedli ani nepili, aby nemuseli ísť na toaletu.

Správa AI nevyčleňuje osobitne prípady sexuálneho obťažovania utečenkýň. Spomína okrem iného prípad 22-ročnej ženy, podľa ktorej jej uniformovaný strážnik v Nemecku ponúkol jej oblečenie výmenou za to, že s ním stráviť nejaký čas osamote.

Odporúčané články

Počet žiadostí o azyl na Slovensku klesá Iná vláda príjme pod tlakom utečenecké kvóty, tvrdí Fico

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Re: 15:26 - krásny prejav kultivovanosti a vycibrenosti vkusu vyjadrovania a schopnosti argumentovať. Niečo také sa dá nájsť iba u demokratického a pokrokového - rozumej janičiarskeho človeka. Mstislav Ďumbier Re: 20:07 - 80 civilných karpatských Nemcov dovezených v dobytčákoch do Banskej Štiavnice a tam dorazených nielen pučistickými banditmi (vašimi partizánmi), ale aj pučistickou (vašou povstaleckou) armádou. Nebyť dekana Jankoviča, tak by Nemci za to zabili každého desiateho Štiavničana. V... Mstislav Ďurica Re: 15:30 - Keď Tiso odchádzal zo Slovenska, predniesol prejav dostupný na YouTube - doslova prorocký. Keď nebudú mať veľmoci záujem na zachovaní nimi obnoveného Československa, Slovenský štát sa obnoví. To tvoje Československo v demokratických podmienkach nevydržalo ani 4 roky.... norimberk 10:40 - Čítal som knihu " rídil jsem tretí ríši" od Alberta Speera, ktorý v knihe uvádza, že medzi nacistickými pohlavármi, ktorí mali byť postavení pred norimberský sud bol a Maďarský regent M. Horthy. Zaujímave je,,že tam, medzi vojnovými zločincami... norimberk 10:40 - čítal som knihu "riídil jsem tretí ríši" od Alberta Speera a ten píše, že medzi zajatými vojnovými zločincami, ktorí mali byť postavení pre norimberský sud, okrem iných bol aj Maďarský regent Horthy. Zaujímave je, že tam nebol ako...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...