Útočník z Christchurch chce občiansku vojnu a oddelenie rás, spísal 74-stranový manifest

Nový Zéland, Christchurch
Policajti po streľbe v mešitách v meste Christchurch. Útok si vyžiadal viacero mŕtvych. Christchurch, 15. marec 2019. Foto: SITA/AP

SYDNEY 15. marca (WebNoviny.sk) – Vyvolanie občianskej vojny v Spojených štátoch, destabilizácia Západu a zastavenie imigrácie, to boli len niektoré z mnohých cieľov, ktoré svojím činom sledoval útočník z novozélandského Christchurch.

Dvadsaťosemročný Austrálčan, ktorý v piatok v dvoch mešitách zabil 49 ľudí, pred svojím brutálnym činom spísal 74-stranový manifest, v ktorom rozpisuje svoje ciele a píše o svojom živote.

Útočník, ktorého identitu novozélandská polícia zatiaľ nezverejnila, no pod manifest sa podpísal ako Brenton Tarrant, okrem iného píše, že chce útok prežiť, aby mohol následne „šíriť svoje myšlienky v médiách„.

V manifeste spomenul aj Breivika

Okrem iného uvádza, že pre útok má požehnanie od Andersa Breivika, ďalšieho krajne pravicového masového vraha, ktorý v roku 2011 postrieľal na ostrove Utoya pri Osle 77 ľudí.

Breivikov právnik Oeystein Storrvik však v piatok uviedol, že ide podľa všetkého o výmysel, pretože Breivik má veľmi obmedzenú komunikáciu s okolím a je nepravdepodobné, že by prišiel do kontaktu práve s týmto Austrálčanom.

Austrálsky útočník sa vo svojom manifeste označuje okrem iného za ekologického aktivistu, fašistu, no píše, že nacistom nie je. Pochvaľne sa vyjadruje o Číne, ktorej režim je mu podľa vlastných slov v súčasnosti najsympatickejší.

Austrálčan ďalej vymenováva ciele, ktoré by chcel svojím útokom dosiahnuť. Okrem iného chce obmedziť imigráciu tým, že zastraší tých moslimov, ktorí by o nej uvažovali.

Ďalej píše, že chce ešte viac polarizovať a destabilizovať Západ a chce tiež vyvolať nové kolo diskusií o práve vlastniť zbraň v Spojených štátoch. Ako píše, dúfa, že tieto hádky prerastú do občianskej vojny, na konci ktorej bude oddelenie rás.

Heslo pravicových aktivistov

Útočník mal na viacerých zbraniach nakreslené dvojčíslie 14, ktoré v symbolike krajne pravicových kruhov znamená heslo „Musíme zabezpečiť existenciu nášho ľudu a budúcnosť pre biele deti„, známe ako „Štrnásť slov„.

Jeho autorom je David Lane, krajne pravicový aktivista, ktorý v roku 2007 zomrel vo väzení, kde si odpykával 190-ročný trest za viaceré trestné činy vrátane vraždy známeho židovského rozhlasového moderátora v spolupáchateľstve.

Počas cesty autom na miesto útoku v Christchurch útočník podľa agentúry The Associated Press (AP) počúval srbskú pieseň velebiacu Radovana Karadžiča, ktorá bola jedným z obľúbených popevkov srbských nacionalistov počas vojny v bývalej Juhoslávii v rokoch 1992 až 1995.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Breivik