Útočník z maratónu v Bostone je vinný vo všetkých bodoch

Výbuchy počas Bostonského maratónu
Troch mŕtvych a vyše 180 zranených po sebe zanechali dva silné výbuchy, ktoré v pondelok (15. apríla 2013) otriasli ulicami Bostonu počas tradičného maratónu. Foto: SITA, AP

BOSTON 8. apríla (WEBNOVINY) – Súd uznal v stredu Džochara Carnajeva, ktorý v roku 2013 aj s bratom zaútočil na maratón v Bostone, vinným vo všetkých 30 bodoch obžaloby.

Súdna porota musí teraz určiť, či dostane obžalovaný trest smrti alebo doživotie bez možnosti prepustenia. Až 17 bodov obžaloby pritom spĺňa podmienky trestu smrti. Porota má rozsudok oznámiť na budúci pondelok.

Advokátka samotný čin označila za neospravedlniteľný

Podľa prokuratúry chcel 21-ročný Carnajev svojím „úmyselným a krvilačným konaním potrestať Ameriku“ terorom. Mladík podľa obvinení konal za účelom hromadného ničenia a zabíjania.

Jeho advokátka Judith Clarková vo svojej záverečnej reči reagovala priznaním viny svojho klienta vo všetkých bodoch obžaloby, no obhajovala ho tvrdením o silnom vplyve jeho brata Tamerlana. Ten podľa nej pred dvoma rokmi všetko pripravil, zosnoval aj vykonal. Samotný čin však označila za „neospravedlniteľný a nezmyselný“.

Obrazom: Peklo v cieli Bostonského maratónu

Džochar sa skrýval v člne

Carnajev je obvinený zo zabitia troch ľudí a zranenia 264 ďalších dvoma podomácky vyrobenými bombami vytvorenými z tlakových hrncov a odpálenými v apríli 2013 počas maratónu v Bostone za účasti bežcov z celého sveta.

Tri dni neskôr, keď sa Džochar a jeho starší brat Tamerlan pokúšali utiecť z mesta, zastrelili aj univerzitného policajta. Tamerlan zahynul ešte v tú noc, Džochara zatkli 19. apríla 2013, keď ho polícia objavila ukrytého v člne na jednom dvore.

Džochar Carnajev
Mladík podľa obvinení konal za účelom hromadného ničenia a zabíjania. Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džochar Carnajev