Útočník z maratónu v Bostone sa priznal, chcel ublížiť USA

Výbuchy počas Bostonského maratónu
Troch mŕtvych a vyše 180 zranených po sebe zanechali dva silné výbuchy, ktoré v pondelok (15. apríla 2013) otriasli ulicami Bostonu počas tradičného maratónu. Foto: SITA, AP

BOSTON 7. apríla (WEBNOVINY) – Podľa tvrdení prokuratúry v americkom meste Boston chcel mladík obžalovaný z útoku na bostonský maratón svojím „úmyselným a krvilačným konaním potrestať Ameriku“ terorom. Prokurátorka Aloke Chakravartyová to uviedla v pondelňajšej záverečnej reči procesu s Džocharom Carnajevom.

Jeho advokátka Judith Clarková vo svojej záverečnej reči procesu reagovala priznaním viny svojho klienta vo všetkých bodoch obžaloby, no obhajovala ho tvrdením o silnom vplyve jeho brata Tamerlana. Ten podľa nej pred dvoma rokmi všetko pripravil, zosnoval aj vykonal. Samotný čin však označila za „neospravedlniteľný a nezmyselný“. Ako dodala Clarková, „Tamerlan to urobil, a keby nebolo jeho, nestalo by sa to“.

Obrazom: Peklo v cieli Bostonského maratónu

Carnajev je obvinený zo zabitia troch ľudí a zranenia 264 ďalších dvoma podomácky vyrobenými bombami vytvorenými z tlakových hrncov a odpálenými v apríli 2013 počas maratónu v Bostone za účasti bežcov z celého sveta. Tri dni neskôr, keď sa Džochar a jeho starší brat Tamerlan pokúšali utiecť z mesta, podľa federálnych prokurátorov zastrelili aj univerzitného policajta.

Tamerlan zahynul ešte v tú noc, Džochara zatkli 19. apríla 2013, keď ho polícia objavila ukrytého v člne na jednom dvore. Rozsiahla policajná operácia vtedy ochromila prakticky celý Boston. V prípade usvedčenia hrozí Carnajevovi trest smrti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džochar Carnajev