Útočníka z Marseille identifikoval platný tuniský pas, polícia preveruje jeho kontakty

Polícia, Francúzsko
Foto: ilustračné, SITA/AP.

PARÍŽ 3. októbra (WebNoviny.sk) – Muž, ktorý v nedeľu vo francúzskom Marseille zabil dve ženy, zrejme pochádzal z Tuniska a žil v Taliansku. V utorok to povedal francúzsky minister vnútra Gérard Collomb s tým, že páchateľ mal platný tuniský pas.

Parížsky prokurátor povedal, že jedným zo siedmich dokladov totožnosti, ktoré muž použil pri predchádzajúcich kontaktoch s francúzskou políciou, bol tuniský pas, podľa ktorého ho identifikovali ako Ahmeda H.

Muža predtým už zatkli

Talianska protiteroristická jednotka v súčasnosti preveruje, či útočník nemal kontakty s Tunisanmi zapojenými do iných útokov v Európe a ktorí žili v rovnakej talianskej oblasti. Informovali o tom tamojšie médiá.

Úrady už predtým oznámili, že muža zatkli niekoľko ráz pred útokom v Marseille, pričom používal falošné doklady totožnosti. Deň pred útokom ho zadržala a následne prepustila polícia pre krádež v obchode neďaleko Lyonu.

Páchateľa na mieste zastrelili

Smrteľný incident sa stal v nedeľu na železničnej stanici Saint Charles, kde útočník jednu ženu dobodal a druhej podrezal hrdlo. Podľa úradov páchateľa následne na mieste zastrelili vojaci. Polícia stanicu evakuovala a vyzvala ľudí, aby sa oblasti vyhýbali. Od pondelka už stanica funguje normálne.

Obete boli sesternice vo veku 17 a 21 rokov. Polícia disponuje videom, kde je možné vidieť, ako muž napadol jednu ženu, ušiel, no vzápätí sa vrátil a napadol aj druhú obeť. Podľa niektorých svedkov kričal „Allahu akbar“.

Na militantov napojená tlačová agentúra Amák oznámila, že muž konal v reakcii na výzvy IS, aby jej bojovníci zaútočili na krajiny koalície vedenej USA, ktorá bojuje proti extrémistom v Iraku a Sýrii. Francúzsko k nej patrí od roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom