Aktualizované: Útočník z Petrohradu sa zaujímal o radikálny islam, priatelia ho popisujú ako priateľského človeka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Akbaržon Džalilov
Akbaržon Džalilov sa zradikalizoval v posledných rokoch. Foto: Reprofoto/YouTube
  • aktualizované 4. apríla 14.20

PETROHRAD 4. apríla (WebNoviny.sk) – Ruskí vyšetrovatelia pátrajú po možných komplicoch 22-ročného samovražedného útočníka, ktorý sa v pondelok odpálil v petrohradskom metre. Útočník, identifikovaný vyšetrovateľmi ako Akbaržon Džalilov, bol etnický Uzbek, ktorý sa narodil v roku 1995 v Kirgizsku a od svojich 16 rokov žil v Rusku.

Počas svojho pobytu v Petrohrade pracoval v autoservise a suši bare. Z údajov získaných zo sociálnych sietí vyplýva, že sa zaujímal o radikálny islam a bojové umenie, avšak jeho priatelia ho popisujú ako pokojného a priateľského človeka. Podľa jeho strýka bol Džalilov moslimom navštevujúcim mešitu, ale nie islamským fanatikom.

Jeho rodina žila v kirgizskom meste Oš na juhu krajiny, kde si v roku 2010 boje medzi etnickými Kirgizmi a uzbeckou menšinou vyžiadali najmenej 470 mŕtvych a tisícky zranených. Džalilov sa zradikalizoval v posledných rokoch.

Mohol mať napojenie na sýrskych ozbrojencov

Zdroje v ruských tzv. silových štruktúrach tiež uviedli, že Džalilov mohol mať napojenie na sýrskych ozbrojencov. Vyšetrovatelia podľa stredajšej správy TASS preverujú sociálne siete a okruh ľudí, s ktorými sa Džalilov stýkal, a snažia sa zistiť, „kde ho extrémistické alebo teroristické organizácie naverbovali“. Zisťuje sa tiež, či 22-ročný Džalilov niekedy vycestoval do Sýrie, aby sa tam zapojil do bojov občianskej vojny. Zdroje súčasne pripúšťajú, že „riadiť ho mohli aj cez internet, kde mohol získať aj návod na zostrojenie bomby“ v domácich podmienkach.

Výbuch v petrohradskom metre si vyžiadal najmenej 14 obetí na životoch a desiatky zranených, z ktorých mnoho zostáva v komatóznom stave. Stav šiestich ľudí zranených je lekármi považovaný za veľmi vážny. Zranenia ďalších štyroch ľudí sú ťažké. Podľa informácií agentúry TASS je hospitalizovaných ešte 55 ľudí. Úrady v Petrohrade vyhlásili po útoku trojdňový smútok. Pri vstupe do stanice Sennaja ploščaď ľudia na počesť obetí kládli kvety a zapaľovali sviečky. Miesto navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin.

Vyšetrovatelia ocenili reakciu vodiča zasiahnutej súpravy metra, ktorý po explózii doviedol súpravu do ďalšej stanice Technologičeskij institut, čo pomohlo zachrániť niekoľko životov, keďže sa k raneným mohli dostať záchranári včas. Vodič súpravy Alexander Kaverin bude spolu s ďalšími zamestnancami metra za svoje počínanie odmenený.

Rodičia Akbaržona pricestovali do Petrohradu

Rodičia predpokladaného páchateľa útoku v petrohradskom metre v stredu pricestovali z Kirgizska do Petrohradu, informovala televízia Rossija-24. Podľa spravodajcu televízie matka predpokladaného samovražedného atentátnika pred novinármi uviedla, že neverí, že tento útok, ktorý si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených, spáchal jej syn. Agentúra Interfax napísala, že Džalilovovi rodičia by mali identifikovať telo predpokladaného atentátnika a podrobia sa výsluchu. V utorok ich vypočúvala aj polícia v kirgizskom meste Oš.

Agentúra TASS s odvolaním sa na kirgizský Štátny výbor pre národnú bezpečnosť informovala, že Džalilov sa z Kirgizska do Ruska odsťahoval v 16 rokoch. Zdroje v ruských bezpečnostných zložkách pre TASS uviedli, že Džalilov nebol objektom ich záujmu. Jeho meno nie je v žiadnych databázach s menami osôb podozrivých z extrémizmu. V Rusku nebol vyšetrovaný ani stíhaný.

Kirgizské médiá napísali, že takmer hneď po teroristickom útoku v Petrohrade rodina Džalilovovcov, žijúca v meste Oš, „niekam zmizla“, a to vrátane mladšieho brata podozrivého.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin