Útok na Skripaľa bol útok na nás všetkých, vyhlásila Austrália a vyhostila ruských diplomatov

Malcolm Turnbull, Barnaby Joyce
Austrálsky premiér Malcolm Turnbull a Barnaby Joyce, vpravo. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. marca, 10:06

CANBERRA 27. marca (WebNoviny.sk) – Austrália podporila postoj Veľkej Británie v súvislosti s otrávením bývalého ruského agenta nervovo paralytickou látkou a vyhostila dvoch diplomatov, ktorí sú podozriví ako „neohlásení dôstojníci spravodajských služieb“. Stala sa tak jednou z vyše 20 krajín sveta, ktoré k tomuto kroku poslednom čase pristúpili.

Útok na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju bol „útokom na nás všetkých“, odsúdil Rusko austrálsky premiér Malcolm Turnbull odkazujúc pri tom aj na zasahovanie do volieb a hrozby pre „suverenitu našich partnerov“. „Preto sme sa s ďalšími 23 krajinami sveta rozhodli dnes takto konať. Odmietame toto bezprávie, túto bezohľadnosť Ruska,“ cituje politika britský spravodajský portál BBC.

Veľvyslanectvo Ruska krok odsúdilo

Ruské veľvyslanectvo v austrálskom meste Canberra odsúdilo rozhodnutie Austrálie vyhostiť dvoch ruských diplomatov. Rusko však uviedlo, že tento krok ohrozil vzájomné vzťahy krajín.

„Je prekvapivé, ako spojenci slepo nasledujú Veľkú Britániu v rozpore s normami civilizovaného, bilaterálneho dialógu a medzinárodných vzťahov a proti zdravému rozumu,“ uviedlo veľvyslanectvo.

Skripaľ je v kritickom stave

Skripaľ a jeho dcéra Julija sa nachádzajú v kritickom stave po tom, či ich niekto 4. marca v anglickom meste Salisbury otrávil nervovo paralytickou látkou novičok. Británia i ďalšie krajiny z útoku vinia Rusko, Moskva to však odmieta a za vyhosťovanie plánuje podniknúť odvetné kroky.

Veľká Británia minulý týždeň vyhostila 23 ruských diplomatov. Okrem nej k tomuto kroku pristúpili viaceré členské štáty Európskej únie, USA či Kanada. Najviac diplomatov posielajú domov Spojené štáty, až 60. Ukrajina vyhostila 13 Rusov a Kanada, Nemecko, Francúzsko a Poľsko po štyroch.

Grécko a iné krajiny diplomatov nevyhostia

Traja Rusi musia opustiť Českú republiku a Litvu, dvaja Holandsko, Dánsko, Taliansko, Španielsko a Albánsko. Po jednom diplomatovi posiela späť do Ruska aj Švédsko, Nórsko, Chorvátsko, Macedónsko, Rumunsko, Maďarsko, Fínsko, Estónsko a Lotyšsko.

Island oznámil, že pozastavil dialóg na vysokej úrovni s ruskými predstaviteľmi a jeho lídri nenavštívia Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa konajú v Rusku v júni. Športové podujatie nenavštívia ani britskí predstavitelia a členovia kráľovskej rodiny.

Spojenému kráľovstvu vyjadrili podporu aj Rakúsko, Grécko či Portugalsko, tieto krajiny ale ruských diplomatov neplánujú vyhostiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Malcolm TurnbullSergej Skripaľ