Útok nožom vo francúzskom Nice neprežili traja ľudia, útočník mal kričať Allahu Akbar

útok nožom
Útočník zaútočil na obete neďaleko kostola. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 29. októbra, 15:39

Traja ľudia zomreli a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri rannom útoku nožom neďaleko kostola vo francúzskom meste Nice. Staršia žena a muž zomreli priamo na mieste. Podľa spravodajského portálu BBC, ktorý sa odvoláva na políciu, útočník mal žene sťať hlavu. Druhej žene, ktorú útočník niekoľkokrát pobodal, sa podarilo ujsť do neďalekej kaviarne, ale zraneniam neskôr podľahla.

Nemenovaná predstaviteľka polície, ktorú cituje agentúra AP, informovala, že útočníka zatkli a previezli do nemocnice so zraneniami, ktoré utrpel pri zatýkaní. Predpokladá sa, že konal sám.

Príčina útoku zatiaľ nie je známa. Protiteroristický prokurátor a národná polícia incident vyšetrujú ako útok s teroristickým spojením.

Obeťou je aj správca baziliky

Starosta Nice Christian Estrosi novinárom povedal, že všetko ukazuje na „teroristický útok v srdci baziliky Notre-Dame“, pričom spomenul aj slovo „islamofašizmus“. Podozrivý podľa jeho slov opakoval „Allahu Akbar“ (Boh je veľký). Jednou z obetí je podľa starostu správca baziliky.

Minister vnútra Gérald Darmanin vyzval ľudí, aby sa vyhli centru Nice. Ako ďalej povedal, na ministerstvo v Paríži zvolal krízové stretnutie.

Prišlo aj k ďalším útokom

Miesto činu navštívil aj prezident Emmanuel Macron, ktorý sa stretol s políciou.

Štvrtkový útok v Nice, ktoré bolo pred štyrmi rokmi dejiskom teroristického útoku, čo si vyžiadal 86 mŕtvych, nebol vo štvrtok jediný. V Montfavete pri Avignone polícia zastrelila muža, ktorý jej hrozil pištoľou. Pred francúzskym konzulátom v saudskoarabskej Džidde zase útočník napadol strážcu. Páchateľa zatkli a strážcu hospitalizovali.

Parlament prerušil rokovanie

Francúzsky parlament v reakcii na dianie v Nice držal minútu ticha. Francúzska rada moslimskej viery útok odsúdila a vyjadrila solidaritu s obeťami a ich rodinami. Podporu Francúzsku vyjadril aj britský premiér Boris Johnson. Útok ostro odsúdilo tiež Turecko, ktoré má v ostatných dňoch s Francúzskom napäté vzťahy, a hovorca Vatikánu Matteo Bruni uviedol, že „priniesol smrť na miesto lásky a útechy“.

Francúzi zároveň zvýšili bezpečnostnú výstrahu vo Francúzsku na najvyšší stupeň. Zvýšenie výstrahy v rámci národného bezpečnostného systému Vigipirate oznámil premiér Jean Castex. Ten zároveň útok odsúdil ako zbabelý a barbarský, informuje spravodajský portál BBC.

Incident sa stal v čase, keď vo Francúzsku panuje napätie pre zverejnenie karikatúr proroka Mohameda a dva ďalšie nedávne útoky. Začiatkom mesiaca útočník na predmestí Paríža sťal učiteľa, ktorý v škole ukazoval spomínané karikatúry, v septembri zase dvaja ľudia utrpeli vážne zranenia pri útoku sekáčikom na mäso neďaleko bývalej redakcie satirického magazínu Charlie Hebdo v Paríži.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonEmmanuel Macron