Útok v Istanbule odsúdili Merkelová, Putin i pápež

Muž vtrhol do klubu v Istanbule a spustil paľbu
Pri útoku v slávnom nočnom klube Reina v Istanbule zahynuli desiatky ľudí. V čase útoku bolo v klube niekoľko stoviek návštevníkov. Útočil muž v kostýme Santa Clausa, ktorý hovoril po arabsky. Istanbul, 1. január 2017. Foto: IHA via AP

BERLÍN/MOSKVA/ISTANBUL 1. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a ďalší svetoví politici a predstavitelia odsúdili teroristický útok na nočný klub v Istanbule, pri ktorom v noci na nedeľu zahynulo najmenej 39 ľudí a 69 utrpelo zranenia.

Medzi zabitými je 15 cudzincov, Slováci nie

Medzi zabitými je podľa aktualizovaných správ 15 cudzincov. Slovenský rezort diplomacie zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi nimi boli aj Slováci. Jednu obeť zatiaľ potvrdil Izrael.

„Teroristi podnikli neľudský a ľstivý útok na ľudí, ktorí chceli spoločne oslavovať príchod Nového roka,“ uviedla vo vyhlásení kancelárka Merkelová, ktorá súčasne vyjadrila spoluúčasť s obeťami a pozostalými.

Nemecký minister obrany Frank-Walter Steinmeier okrem toho ubezpečil, že Nemecko v týchto ťažkých chvíľach pevne stojí za Tureckom. Ruský prezident zaslal kondolenčný telegram tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a istanbulský útok označil za cynický zločin na nevinných ľuďoch. „Teroristi neuznávajú naše mravné hodnoty. Našou spoločnou povinnosťou je voči nim bojovať,“ zdôraznil Putin.

Obrazom: Útok v istanbulskom klube

Pápež venoval pamiatke obetí novoročnú omšu

Pápež František venoval pamiatke obetí istanbulského útoku novoročnú omšu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. „Žiaľ, násilie opäť udrelo počas tejto noci želaní a nádejí,“ povedal František. Súčasne uistil, že sa bude modliť za rodiny obetí i za celý turecký národ.

Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa opäť dokázalo, že najväčšou hrozbou pre súčasný svet je terorizmus páchaný radikálnymi islamistami. Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo tejto hrozbe čeliť spoločne.

Samotný turecký prezident na útok v Istanbule reagoval vyhlásením, že jeho vláda bude naďalej neľútostne bojovať proti terorizmu. „Turecko je plne odhodlané urobiť všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a pokoja svojich občanov,“ vyhlásil Erdogan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrank-Walter SteinmeierPápež FrantišekVladimir Putin