Útoky bezposádkovými lietadlami sú podľa USA legálne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezpilotné lietadlo
Foto: Ilustračné foto: SITA/AP

WASHINGTON 23. októbra (WEBNOVINY) – Americké operácie v Jemene a Pakistane, pri ktorých likvidujú protivníkov pomocou bezposádkových lietadiel, nie sú v rozpore s medzinárodným právom a Washington robí všetko pre to, aby si nevyžiadali obete spomedzi civilistov.

Hovorca Bieleho domu Jay Carney to vyhlásil po tom, ako ľudskoprávne organizácie v utorok zverejnili správy dokumentujúce mnohé prípady, keď pri náletoch zahynuli nevinní ľudia.

Administratíva prezidenta Baracka Obamu podľa Carneyho tieto údaje „dôkladne skúma“, s tvrdeniami o konaní v rozpore s medzinárodným právom však „dôrazne nesúhlasí“.

Organizácie Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) v utorňajších správach spochybňujú zákonnosť náletov v Jemene a Pakistane, ktoré Washington označuje za súčasť boja proti terorizmu. Podľa zdrojov AI sa od roku 2004 do septembra 2013 na území Pakistanu odohralo vyše 300 takýchto útokov, pričom zahynulo pravdepodobne 400 až 900 civilistov. Aktivisti však zdôrazňujú, že čísla nedokážu overiť, pretože Američania „odmietajú poskytnúť podrobné informácie“. Dokument AI nevylučuje, že zabíjanie civilistov by mohlo predstavovať „mimosúdne popravy alebo vojnové zločiny“ a spoločne s HRW požaduje od amerického Kongresu, aby zdokumentované prípady preveril.

Podľa Carneyho venuje administratíva „mimoriadnu pozornosť“ tomu, aby v rámci protiteroristických operácií neporušovala žiadne zákony. Vyjadril tiež presvedčenie, že vďaka používaniu bezposádkových lietadiel namiesto iných zbraní je strata nevinných životov „najmenej pravdepodobná“. Na zastavenie útokov bezposádkovými lietadlami v utorok vyzval aj pakistanský premiér Naváz Šaríf, ktorý sa momentálne nachádza v USA a v stredu má na programe stretnutie s Obamom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Naváz Šaríf