Útoky na východe Turecka si vyžiadali najmenej 13 mŕtvych

Turecko bomba
Foto: SITA/AP

ANKARA 18. augusta (WebNoviny.sk) – Na najmenej 13 mŕtvych a vyše 220 zranených stúpol počet obetí bombových útokov, ku ktorým došlo v stredu a štvrtok na východe Turecka. Informovala o tom agentúra AP.

K prvému výbuchu nálože umiestnenej v aute došlo v stredu večer pred policajnou stanicou vo východotureckej provincii Van. Útok si vyžiadal život jedného policajta a dvoch civilistov. Ďalších 73 ľudí vrátane 53 civilistov a 20 policajtov pri ňom utrpelo zranenia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že ďalšia nálož ukrytá v aute explodovala vo štvrtok skoro ráno pred budovou riaditeľstva polície v meste Elazig, pričom zahynulo najmenej päť ľudí. Turecké úrady predtým informovali, že pri tomto výbuchu utrpelo zranenia 146 ľudí, z ktorých 14 je vo vážnom stave.

Životy piatich vojakov si vyžiadala explózia nálože umiestnenej pri ceste v provincii Bitlis na juhovýchode Turecka, ktorú na diaľku odpálili v čase, keď tadiaľ prechádzal obrnený transportér. Ďalších päť vojakov utrpelo pri tomto útoku zranenia. Turecké úrady zo spáchania všetkých útokov obviňujú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Miesto bombového útoku v Elazigu navštívil vo štvrtok aj turecký premiér Binali Yildirim, ktorý z neho okrem PKK obvinil aj hnutie tureckého duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile. Tomu turecká vláda pripisuje aj spoluúčasť na pokuse o štátny prevrat z 15. júla.

Yildirimove slová nepriamo potvrdil aj Erdogan, keď vo štvrtok v Ankare povedal, že na Turecko spoločne útočia rozličné organizácie, ktoré sú podľa neho v úzkom kontakte a „napriek tomu, že majú rozličné názvy, ich motivácia je rovnaká“.

Zrážky medzi PKK a tureckými bezpečnostnými silami sa obnovili vlani po tom, čo stroskotalo krehké prímerie medzi oboma stranami. PKK často útočí na políciu alebo armádu výbušninami umiestnenými pri cestách alebo bombami ukrytými vo vozidlách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie PKK Strana kurdských pracujúcich