ÚVK riešila podnety, kampaň poslankyne malo platiť mesto

ÚVK riešila podnety
Členovia Ústrednej volebnej komisie počas zasadnutia ÚVK v rámci 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC). Regionálne voľby 2013 sú v poradí štvrtými voľbami od vzniku SR. Bratislava, 9. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Podozrenia na kupovanie hlasov sa počas sobotňajšieho hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov podľa Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) nepotvrdili.

Všetky takéto podnety, ktoré ÚVK dostala, postúpila polícii.

Hlásenia zväčša o podplácaní rómskych voličov na východe Slovenska sa, ako vyplýva z doterajších informácií, nedokázali.

Po skončení hlasovania vo štvrtých krajských voľbách od vzniku SR to pre médiá povedal predseda ÚVK Štefan Škrabák (KSS).

PRIEBEŽNÉ NEOFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

ÚVK spolu riešila 20 podnetov, medzi iným aj nekalú volebnú kampaň, možné financovanie kampane z verejných prostriedkov, podozrenia z kupovania hlasov alebo nezákonný spôsob zisťovania verejnej mienky.

Obrazom: ÚVK riešila podnety k voľbám

.

Jeden z nich sa týkal nezávislej kandidátky na poslankyňu Trenčianskeho kraja, ktorej údajne financovalo volebnú kampaň mestské zastupiteľstvo. Šéf ÚVK Škrabák nezávislú kandidátku nemenoval, no dodal, že podozrenie postúpili kontrolórovi mesta a príslušnej prokuratúre na prešetrenie. Novinkou sú sťažnosti na propagáciu kandidátov, ktorá prichádzala na súkromné e-maily.

Ak v dnešných voľbách nezíska v niektorom z krajov kandidát na predsedu samosprávneho kraja potrebnú nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, bude do 14 dní druhé kolo volieb, teda pravdepodobne v sobotu 23. novembra.

Hlasovací lístok so zakrúžkovanými menami

ÚVK však zistila, že vzor hlasovacieho lístku na doske za plentou v jednej volebnej miestnosti v Novom Meste nad Váhom obsahoval aj zakrúžkované mená niektorých kandidátov na poslancov. Okrsková komisia hovorí, že s tým nemá nič spoločné.

„V okrsku číslo dva bola vykonaná kontrola. Bolo zistené, že na jednom z troch vzorov hlasovacích lístkov boli zakrúžkovaní štyria kandidáti,“ informovala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Silva Judinyová.

Ako podotkla Judinyová, predsedníčka vzory lístkov umiestnila za plenty na základe žiadostí voličov. Ani na jednom však nezakrúžkovala kandidátov, čo potvrdili aj ďalší členovia komisie. „Predmetné hlasovacie lístky po príchode obvodnej volebnej komisie boli už stiahnuté a znehodnotené, z čoho je možné usudzovať, že okamžitou nápravou nemohlo dôjsť k porušeniu volebného zákona, respektíve k akémukoľvek narušeniu priebehu volieb,“ uzavrela zapisovateľka.

Poslanec mal na hlasovacom lístku chybne uvedené meno

Zaujímavý podnet dostala ÚVK aj od politickej strany, ktorej sa nepáči, že niektoré politické strany pred dňom hlasovania odstránili svojej volebné plagáty a ďalšie nie.

Zákon im to však neprikazuje. Táto strana žiadala ÚVK o zaoberanie sa podnetom a v prípade, že ho nedokáže vyriešiť, žiada ÚVK, aby podnet postúpila Ústavnému súdu SR. Zo zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov podľa Evy Chmelovej vyplýva, že pred začiatkom volebného informačného moratória vylepené plagáty môžu ostať, no nesmú k nim pribudnúť nové.

Ako opodstatnenú vyhodnotila ÚVK sťažnosť jedného z kandidátov na poslanca v okrese Prievidza, ktorému na hlasovacie lístky vytlačili meno s chybou.

“Došlo k pochybeniu na tlači hlasovacieho lístka, ktoré bolo spôsobené zanesením nesprávneho údaja pri predkladaní podkladov do tlačiarne, ktoré sa potom odstrániť nedali. Kandidát na poslanca je nespokojný a ako sa bude vec riešiť, to už počkáme po vyhlásení výsledkov volieb,“ objasnila situáciu médiám zapisovateľka ÚVK pre voľby do orgánov samosprávnych krajov Eva Chmelová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom