Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníctvo; lekár; pacient
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Aktualizované: Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva nič nerieši, podľa lekárov chýbajú riešenia

  • aktualizované 9. mája, 14:08

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nič nerieši.

Vedenie úplne rezignovalo

Ako spoločnosť uviedla vo svojom vyhlásení, rezortu chýba vízia riešenia personálneho a finančného marazmu slovenského zdravotníctva a jeho vedenie úplne rezignovalo na akékoľvek systémové nastavenie jeho fungovania. „Necháva sa unášať prúdom udalostí a pasívne čaká, ako to všetko dopadne,“ uviedla SVLS. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po poslednom rokovaní vlády informovala, že rezort zdravotníctva má byť dofinancovaný sumou 90 mil.eur. „Päťdesiat miliónov uvoľní ministerstvo financií v najbližších dňoch a 40 miliónov formou pozmeňujúceho návrhu vo štvrtok v pléne,“ priblížila zámer ministerka.

Starostlivosť je na hranici kolapsu

Primárna zdravotná starostlivosti je podľa SVLS na hranici personálneho aj finančného kolapsu. Ako ďalej uviedla, dlhodobo upozorňuje na nedofinancovanie ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých.

„Salámová metóda dolievania peňazí do systému iba vtedy, keď sa niektorá jeho časť vzbúri a hasenie požiaru, keď je dom v plameňoch, je prejavom úplného diletantizmu a hazardu zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. Výška platieb za poistencov štátu je bezprecedentným útokom na štátom garantovanú zdravotnú starostlivosť, tvorba ďalších astronomických dlhov nemocníc devastuje kvalitu starostlivosti o zdravie populácie, pokračuje exodus zdravotníckych pracovníkov z krajiny, ambulancie reálne stoja pred kolapsom,“ konštatovala SVLS.

Žiadajú krízový plán

Spoločnosť všeobecných lekárov vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby predložila krízový plán financovania rezortu zdravotníctva do konca roku 2019.

„Občanom, poskytovateľom aj zdravotným poisťovniam je treba otvorene povedať, čo je možné v zdravotníctve do konca roka finančne kryť a čo nie a za akých okolností,“ upozornila SVLS.

„Slovenské zdravotníctvo sa ocitlo vinou amaterizmu a nezodpovednosti štátu voči vlastným občanom v stave klinickej smrti – možno pacienta zresuscitujeme, ale zostanú mu trvalé následky,“ upozornila SVLS. Agentúra SITA požiada o reakciu ministerstvo zdravotníctva.

Zdravotníctvo bude dofinancované

Rezort zdravotníctva v reakcii odmietol vyjadrenia SVLS. „Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Absolvovali sme rokovania s Ministerstvom financií SR, výsledkom je, že rezort zdravotníctva bude dofinancovaný,“ pripomenulo MZ. Konštatovalo, že vníma problémy slovenského zdravotníctva a postupne ich rieši.

„Uvedomujeme si aj aktuálnosť personálnych otázok, ktoré sa týkajú ambulantného sektora,“ doplnilo. Na ambulantnú sféru poskytuje SR ročne približne štvrtinu celkových výdavkov na zdravotníctvo, čo predstavuje na rok 2019 takmer 1,2 miliardy eur z viac ako 5 miliardového balíka, informoval rezort. Do ambulantnej zdravotnej starostlivosti na zvýšenie miezd išlo tento rok o vyše 50 mil. eur viac v porovnaní s minulým rokom.

„MZ SR intenzívne a cielene pracuje na systematických krokoch pre efektívne nakladanie s verejnými financiami, avšak tak, aby to nemalo v žiadnom prípade negatívny dopad na pacienta. Výsledkom sú napríklad ušetrené desiatky miliónov eur vďaka efektívnym centrálnym nákupom a elektronickým aukciám pri nákupe napríklad potrebnej novej prístrojovej techniky. Usporené financie sa tak môžu využívať v systéme,“ dodalo MZ.

Odporúčané články

Praktická sestra nemôže pracovať sama, návrh zdravotníckeho výboru je podľa komory zbytočný Nemocnice by sa mohli zbaviť dlhov do piatich rokov, tvrdí ministerstvo

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X