Už aj ženy-moslimky si môžu brať nemoslimov

Moslimka, islam

TUNIS 15. septembra (WebNoviny.sk) – Tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí, ktorý je považovaný za jedného z najväčších reformátorov v moslimskom svete, posúva svoju krajinu stále ďalej smerom k zrovnoprávneniu žien. Tuniská vláda v piatok na pokyn prezidenta zrušila zákaz, ktorý nedovoľoval moslimským ženám brať si za mužov nemoslimov. Podľa tradičného islamského práva majú takúto výsadu iba muži. Tí si ženy inej viery môžu brať aj bez toho, aby konvertovali na islam.

„Naša krajina je povinná zabezpečiť úplnú rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi,“ vyhlásil prezident as-Sabsí, keď túto iniciatívu predstavoval. Ako ďalší krok plánuje zmeniť aj zákony týkajúce sa dedenia. Podľa tradičného islamského práva totiž muži dedia väčšinou dvakrát toľko ako ženy.

Nie všetci v tejto inak pokrokovej krajine s prezidentovými krokmi súhlasia. Kritika sa objavuje zo strany viacerých vplyvných duchovných, a do prezidenta sa obula aj popredná opozičná politička Džamila Ksiksi, ktorá je známou odporkyňou reforiem. „Myslím si, že existujú iné problémy, ktoré sú oveľa dôležitejšie, vyžadujú si viac nasadenia, úsilia a času a ktoré treba riešiť okamžite,“ odkázala prezidentovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom