Už čoskoro možno nebudeme musieť v lietadle bojovať o miesto pri okne! Žiadne v ňom totiž nebude!

Horizon33-2014-8-30-10-6-45

Výrobca lietadiel Airbus podal patentovú skúšku na skonštruovanie, ktoré by v pilotnej kabíne nemali okná. V budúcnosti by mali vzniknúť lietadlá, ktoré by boli úplne bez okien, no napriek tomu nebudú cestujúci o výhľad ukrátení.

Odporcovia nápadu vytvorenia kokpitu v ktorejkoľvek časti lietadla upozorňujú na to, že v prípade zlyhania techniky, ktorá by pilotom premietala dianie vonku, by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti. Piloti by totiž nevedeli, čo sa vonku deje, keďže by mali kontakt so svetom za plášťom lietadla sprostredkovaný technikou.

Horizon33_2014-8-30_10-6-58

V časti lietadla určenej pre cestujúcich by však absencia okien nepredstavovala žiadne riziko. Výhodou takýchto lietadiel by bolo to, že by bolo ľahšie ich skonštruovať a znížila by sa tým aj ich hmotnosť. Zároveň by sa zlepšila aerodynamika a tiež znížila spotreba.

Práve preto sa o takýchto lietadlách hovorí ako o projekte, ktorý by sa mohol zrealizovať už v blízkej budúcnosti. Cestujúci však o výhľad neprídu. Mali by mať možnosť sledovať naživo zábery z kamier umiestnených zvonka lietadla na displejoch, ktoré budú lemovať vnútorné steny lietadla.

[vimeo]http://vimeo.com/78458486[/vimeo]

Čo povieš na tento nápad? Páčilo by sa ti cestovanie v takomto lietadle?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom