Úžasný Bajčičák dobehol v rakúskom Dolomitenlaufe druhý

Bajčicak
Martin Bajčičák Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

LIENZ 20. januára (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v tretích pretekoch seriálu Marathon Cup 2012/13 Dolomitenlauf v rakúskom Lienzi na 42 km voľnou technikou s hromadným štartom skvelé druhé miesto.

Za víťazným Talianom Sergiom Bonaldim zaostal o 34,35 s. Zdolal však jednu z najväčších hviezd svetového bežeckého lyžovania dvojnásobného olympijského víťaza a sedemnásobného majstra sveta Nóra Pettera Northuga, ktorý skončil s výrazným odstupom tretí.

Za slovenskou mužskou jednotkou skončili aj ďalší vynikajúci bežci. Štvrtý finišoval olympijský víťaz zo štafety 2006 a majster sveta na 15 km z roku 2005 Talian Christian Zorzi, piaty jeho krajan a rovnako člen víťaznej olympijskej štafety z Turína 2006 Pietro Piller-Cottrer, majster sveta v behu na 50 km z 2003 Čech Martin Koukal bol až devätnásty.

Je to super, som veľmi šťastný. Organizátori zmenili profil trate, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi bol výrazne členitejší, čo mi vyhovovalo. Už v úvodnom tiahlom niekoľko kilometrov dlhom stúpaní sa odtrhla skupinka, v ktorej bol Bonaldi a niekoľko ďalších bežcov, ktorí však išli iba polovičnú trať. Snažil som sa držať s nimi kontakt, ale trochu mi odskočili asi na dvadsať sekúnd. Potom ostal Bonaldi sám, ja som sa držal s malým odstupom za ním a za nami sa sformovala veľmi silná skupina, v ktorej boli výborní špurtéri.

„Vedel som, že ak ma dobehnú, nebudem mať vo finiši veľa šancí. Šliapal som preto naplno. Bol to risk, ale na rozdiel od minulého týždňa na Jizerskej päťdesiatke (17. miesto – pozn.) mi vyšiel. Keď som sa v druhom okruhu ocitol na najvyššom bode trate, začal som tušiť, že to bude dobré. Uveril som však až v momente, keď som preťal cieľovú fotobunku. Určite mi to dodá sily a optimizmus do prípravy na blížiace sa majstrovstvá sveta. Vsadil som na dlhé trate, aj vo Val di Fiemme sa sústredím predovšetkým na skiatlon a maratón. Viem, že mám šancu na celkové prvenstvo v Marathon Cup-e, ale odteraz má pre mňa prioritu svetový šampionát,“ povedal po pretekoch pre agentúru SITA Martin Bajčičák.

V pretekoch na 20 km klasickou technikou rovnako s hromadným štartom v rámci toho istého podujatia finišoval Peter Mlynár na bronzovej pozícii za dvojicou nemeckých lyžiarov Danielom Heunom a Michaelom Schnetzerom.