Užívatelia WeChatu sa obrátili na súd, podarilo sa im tak odložiť platnosť vládnych reštrikcií

WeChat TikTok
Foto: ilustračné, SITA/AP

Súd v USA súhlasil so žiadosťou skupiny amerických užívateľov komunikačnej aplikácie WeChat o odloženie reštrikcií uvalených federálnou vládou, ktoré by mohli spôsobiť, že populárnu aplikáciu bude takmer nemožné používať.

Sudkyňa Laurel Beelerová v Kalifornii vo svojom rozhodnutí uviedla, že vládne kroky by poškodili práva užívateľov vyplývajúce z prvého dodatku americkej ústavy, keďže fakticky zákaz aplikácie ruší ich platformu pre komunikáciu.

Užívatelia WeChatu sa obrátili na súd

WeChat je aplikáciou populárnou medzi Američanmi hovoriacimi po čínsky, ktorá slúži ako ich spojenie s priateľmi, príbuznými, zákazníkmi a obchodnými partnermi v Číne. Jej majiteľom je čínsky technologický gigant Tencent.

Skupina užívateľov aplikácie WeChat požiadala o rozhodnutie súdu po tom, ako americké ministerstvo obchodu v piatok uviedlo, že zakáže WeChat v amerických obchodoch aplikácií a neumožní jej prístup k nevyhnutným internetovým službám v krajine od nedele od 23:59.

Trump sa obáva o národnú bezpečnosť

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zamerala proti čínskym aplikáciám WeChat a TikTok pre obavy o národnú bezpečnosť.

Vláda USA tvrdí, že údaje o amerických užívateľoch, ktoré zhromažďujú obe aplikácie, by sa mohli odovzdávať čínskej vláde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Tencent