Uznanie vzdelania z rôznych štátov by sa mohlo zjednodušiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Studenti
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva chce vytvoriť spoločný legislatívny rámec pre uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií. Rezort tak chce zjednotiť podmienky uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií, terminológiu, lehoty a všetky súvisiace skutočnosti s ohľadom na medzinárodné dokumenty.

Vyplýva to z návrhu zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií, ktorý predložilo ministerstvo školstva do pripomienkového konania.

Mali by zaviesť európsky profesijný preukaz

Uznávanie dokladov o vzdelaní je pritom v súčasnosti upravované v rôznych právnych predpisoch podľa stupňa dosiahnutého vzdelania, prípadne podľa druhu uznania vzdelania s rôznymi postupmi a požiadavkami príslušných uznávacích orgánov.

Cieľom návrhu zákona je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica o uznávaní odborných kvalifikácií a nariadenie o administratívnej spolupráci cez informačný systém o vnútornom trhu. Kľúčovým prvkom zmien smernice je napríklad zavedenie európskeho profesijného preukazu, čo umožňuje odborníkom ľahšie a rýchlejšie uznať ich kvalifikácie v EÚ.

Súčasťou zmien je tiež aktualizácia minimálnych požiadaviek na odborné vzdelávanie veterinárnych lekárov a architektov a zavedenie výstražného mechanizmu pre odborníkov v zdravotníctve, pre veterinárov a pre pedagogické povolania.

Príslušné orgány Slovenska budú teda povinné upozorniť orgány všetkých ostatných členských štátov na odborníka, ktorého výkon odbornej činnosti zakázal súd, orgán činný v trestnom konaní, správny orgán alebo orgán príslušný na prerokovanie priestupku, v prípade, že odborníkovi zakázali alebo obmedzili činnosť.

Vzdelanie ľudí s azylom bude možné si overiť

Ďalšou zmenou smernice je tiež zavedenie spoločných rámcov pre odbornú prípravu a spoločných skúšok, čo by malo umožniť rozšíriť mechanizmus automatického uznávania nových povolaní.

Osoby s medzinárodnou ochranou, teda ľudia s azylom alebo doplnkovou ochranou, ktorí odišli zo štátu pôvodu bez možnosti vziať si svoje doklady o dosiahnutom vzdelaní, budú mať na základe zákona prístup k posúdeniu a overeniu ich predchádzajúceho vzdelávania.

Túto možnosť budú mať aj v prípade, keď svoje vzdelanie nemôžu vzhľadom na okolnosti preukázať listinnými dôkazmi o svojom predchádzajúcom vzdelávaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR