V Afganistane zverejnia sporné výsledky volieb plné podvodov

Abdullah Abdullah
Foto: SITA/ AP

KÁBUL 7. júla (WEBNOVINY) – Afganská volebná komisia v nedeľu potvrdila, že v pondelok zverejní výsledky sporného druhého kola júnových prezidentských volieb. Posunutie termínu zverejnenia odôvodnila snahou prešetriť podozrenia z podvodov avizované jedným z dvoch kandidátov na najvyšší post Abdulláhom Abdulláhom. Prepočítavali sa preto hlasy z takmer 2000 z celkového počtu 23-tisíc volebných miestností.

Abdulláh však nedeľu varoval svojho rivala, že odmietne uznať dosiaľ nezverejnené výsledky hlasovania v prípade, že nebude presvedčený o ich platnosti. Abdulláh vyjadril pevné presvedčenie o „hromadných a organizovaných volebných podvodoch“. Voľby podľa svojich slov uzná, až keď budú platné hlasy oddelené od tých podvodne „vložených do volebných urien“.

Exminister zahraničných vecí Abdulláh obvinil bývalého ekonóma Svetovej banky Ašráfa Gháního, že náskok v júnovom druhom kole prezidentských volieb získal podvodom. Podľa neoficiálnych výsledkov bol rozdiel medzi nimi asi milión hlasov.

V prvom kole pritom zvíťazil Abdulláh, keď si zabezpečil 45-percentný zisk. Medzinárodní pozorovatelia sa však už vyjadrili, že zaznamenali podvody na oboch stranách, čo by mohlo ohroziť prvé demokratické odovzdanie moci v Afganistane.

Spor obnovil etnické napätie medzi Tadžikmi, ktorí podporujú Abdulláha, a Paštúnmi, ku ktorým patrí jeho rival Ghání i končiaci prezident Hámid Karzaj. Konflikt taktiež komplikuje definitívne uzavretie bezpečnostnej dohody s Američanmi, ktorí ku koncu roku pripravujú odchod väčšiny svojich vojakov z krajiny. Karzaj dohodu podpísať odmietol, Abdulláh i Ghání sľúbili jej podpis.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj