Aktualizované: V Alpách zahynuli šiesti turisti, ďalší sú v kritickom stave

Švajčiarsko, záchranári
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 1. mája 14:04

BERLÍN 30. apríla (WebNoviny.sk) – Po snehovej búrke vo švajčiarskych Alpách zomrel už šiesty turista. Informovala o tom švajčiarska polícia s tým, že obeťami sú piati Taliani a jedna žena z Bulharska. Podľa regionálnej polície kantónu Valais je ešte jedna osoba v kritickom stave.

Pre zlé podmienky sa im nepodaril zostup do chaty

Dve skupiny turistov, celkovo 14 ľudí, v nedeľu vo vysokohorskom teréne prekvapila snehová búrka, ktorá ich uväznila na celú noc v oblasti vrcholu Pigne d’Arolla, ktorý sa týči do výšky 3 796 metrov nad morom.

Podľa polície sa pokúšali na noc zostúpiť do horskej chaty Vignettes vo výške 3 157 metrov nad morom, no pre nepriazeň počasia, silný nárazový vietor a silné sneženie museli zostať bivakovať v prírode.

Na akcii sa podieľalo sedem helikoptér

Hovorca polície Markus Rieder informoval, že 52-ročná Bulharka zomrela v utorok v nemocnici. Dva talianske páry vo veku 45 – 55 rokov tiež podľahli podchladeniu po tom, ako ich evakuovali do nemocnice počas záchrannej akcie, na ktorej sa podieľalo sedem helikoptér.

Šiestou obeťou je 59-ročný Talian, ktorý sprevádzal skupinu desiatich turistov a na mieste zahynul po páde. V nemocnici sú ešte 72-ročná Švajčiarka, 56-ročná Francúzka a 43-ročná Talianka. Traja občania Francúzska, jedna Nemka a jeden Talian utrpeli ľahké zranenia spôsobené podchladením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba