Video: V Alžírsku vyšlo do ulíc približne milión ľudí, žiadajú okamžitý odchod prezidenta

Alzirsko, protest
V centre alžírskej metropoly vyšli do ulíc státisíce odporcov súčasného prezidenta Abdelazíza Butefliku

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – V centre alžírskej metropoly v piatok vyšli do ulíc státisíce odporcov súčasného prezidenta Abdelazíza Butefliku, ktorý zostáva pri moci napriek dlhotrvajúcemu tlaku ulice.

Podľa niektorých odhadov prišlo na demonštráciu v Alžíri až milión ľudí.

Polícia zasiahla vodnými delami

Polícia proti demonštrantom zasiahla vodnými delami a nedovolila im priblížiť sa k prezidentskému palácu. Demonštrácie za odstúpenie prezidenta sa konajú pravidelne každý piatok a začali sa už pred šiestimi týždňami, konkrétne po tom, ako Buteflika ohlásil zámer kandidovať v ďalších prezidentských voľbách.

Buteflika následne začiatkom marca svoju kandidatúru odvolal a rozhodol aj o odložení volieb, ktoré sa mali pôvodne konať 18. apríla. Demonštrantom to však nestačí, obávajú sa, že ide zo strany Butefliku len o zdržiavaciu taktiku a vyzývajú ho na okamžitý odchod z úradu.

K tomuto volaniu sa už v stredu pridala aj politická strana Národné demokratické zhromaždenie (RND), ktorá je súčasťou vládnej koalície, ako aj viacerí vysokopostavení predstavitelia armády.

Buteflika pri moci od roku 1999

Osemdesiatdvaročný Buteflika je pri moci od roku 1999. Od mŕtvice, ktorú utrpel v roku 2013, sa však na verejnosti ukazuje len veľmi sporadicky.

Informácie pochádzajú z webstránky britskej mediálnej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom