V Arboréte Mlyňany rastú 30-metrové sekvoje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sekvoja
Foto: Ilustračná SITA

NITRA 8. mája (WEBNOVINY) – Vyše storočné sekvoje vysoké 30 metrov rastú v Arboréte Mlyňany v okrese Zlaté Moravce. Majestátne stromy, netypické pre našu zemepisnú šírku, sem doviezol zakladateľ arboréta Štefan Ambrózy-Migazzi z americkej Kalifornie. Tie najstaršie sekvojovce mamutie môžu mať 118 rokov rovnako ako arborétum. Je ich tu okolo 20, naposledy ich merali v roku 1992, kedy mali vyše 27 metrov. „Ročne narastú o 25 až 30 centimetrov, keď sú staršie, rastú o niečo pomalšie. V súčasnosti môžu mať okolo 30 metrov,“ povedal riaditeľ arboréta Peter Hoťka.

V arboréte možno nájsť na ploche 67 hektárov vyše 2 300 druhov drevín z celého sveta, najmä však z mierneho pásma severnej pologule. Sú tu zastúpené rôzne druhy drevín Severnej Ameriky, Strednej Ázie, Kaukazu, Kórey, Japonska, Číny, Ďalekého východu, Himalájí aj Južnej Ameriky. „Do 90-tych rokov minulého storočia bolo arborétum jedinou genobankou, cez ktorú prúdili nové dreviny na Slovensko,“ povedal riaditeľ arboréta Peter Hoťka. Posledná veľká expedícia bola v roku 1985 do Severnej Kórey. „Pracovníci arboréta však aj teraz sporadicky vycestujú do zahraničia, navštívia botanické inštitúcie a prinesú rastlinný materiál,“ dodal Hoťka.

V arboréte sú počas tohto víkendu Ambrózyho dni, ktorú ponúkajú návštevníkov rôzne atrakcie, vystúpenia hudobných skupín a možnosti zábavy pre deti. Priemerná ročná návštevnosť arboréta je 46 000 návštevníkov, najviac ľudí z toho chodí v máji – okolo 17 000, z toho 5 000 býva návštevnosť Ambrózyho dní. V máji je arborétum najatraktívnejšie, pretože kvitnú rododendrony, azalky a mnohé dreviny.

Tento rok zima prírode v arboréte veľmi nepriala. „Nemysleli sme si, že tie silné mrazy, ktoré boli, môžu až tak zasiahnuť dreviny, ale evidujeme škody na vždyzelených aj opadavých drevinách. Dosť silne zasiahli aj rozárium, veľa ruží bolo zamrznutých,“ poznamenal Hoťka.

Arborétum Mlyňany založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorému sa sem podarilo sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky. Bolo to prvé vždyzelené arborétum v strednej Európe. Arborétum je špecializovaným pracoviskom Slovenskej akadémie vied. V rámci svojho poslania sa podieľa na základnom i aplikovanom dendrologickom výskume, eviduje a prezentuje mimoriadne rozsiahle a vzácne zbierky drevín z celého sveta.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať