V Argentíne zrušili tajnú službu, mala mať prsty vo vražde

Ulice Argentíny zaplnili demonštranti
Masy ľudí demonštrovali v uliciach Argentíny za objasnenie smrti prokurátora. Vyjadrovali rozšírené presvedčenie, že prokurátor sa stal obeťou vraždy Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 26. februára (WEBNOVINY) – Argentínsky parlament vo štvrtok schválil januárový návrh zákona prezidentky Cristiny Kirchnerovej na rozpustenie tajnej služby v reakcii na podozrenia z jej zapletenia do podozrivej januárovej smrti federálneho prokurátora Alberta Nismana.

Na základe neho vznikne do 90 dní od vstupu zákona do platnosti nová federálna služba, ktorá bude spadať pod kontrolu parlamentu. Sporné však okrem iného je, že odpočúvania budú spadať pod dohľad generálnej prokuratúry, informuje portál britskej vysielacej stanice BBC.

Päťdesiatjedenročného Nismana objavili v polovici januára v kúpeľni jeho domu so zbraňou pri tele. Krátko predtým zverejnil 300-stranovú správu, podľa ktorej sa prezidentka a minister zahraničných Héctor Timerman snažia očistiť Iráncov podozrivých z útoku s cieľom dosiahnuť potrebnú obchodnú dohodu medzi Argentínou a Teheránom.

Podľa Kirchnerovej vlády Nisman konal pod nátlakom tretej strany a následne bol umlčaný. Jeho smrť je podľa iných teórii dôsledkom mocenského boja v rámci spravodajských služieb. Tie boli mocné najmä za vojenskej diktatúry v Argentíne na prelome 70. a 80. rokov.

Obrazom: Ulice Buenos Aires zaplnili masy demonštrantov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom