Aktualizované: V armáde upratujú pre zmiznutú muníciu, minister Gajdoš chce zmeniť zle nastavený systém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Milan Maxim, Peter Gajdoš
Sprava: Minister obrany SR Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim počas tlačového brífingu na tému: Výsledky mimoriadnej inventarizácie muničných skladov a prijaté opatrenia. Bratislava, 8. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 8. decembra, 14:19

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Vojenské sklady by mali jednoznačne strážiť profesionálni vojaci. Vyhlásil to v piatok minister obrany Peter Gajdoš na tlačovej besede k výsledkom inventarizácie muničných skladov.

Celý systém je zle nastavený, treba ho zmeniť, vyhlásil. Okrem stráženia vojakmi je potrebné zmeniť aj evidenciu a kontrolu vydávania a evidencie materiálu, skonštatoval minister.

Gajdoš ďalej informoval, že už vydal pokyn, aby vo vojenskom sklade v Trenčíne v Kubrej spustili pilotný projekt stráženia vojakmi. Od marca by k tomuto skladu mali pribudnúť ďalšie. Zmeniť celý systém nie je podľa Gajdoša možné naraz, šmahom jednej ruky, a to aj vzhľadom na finančnú náročnosť.

Historicky prvá fyzická kontrola skladov

Náčelník generálneho štábu Milan Maxim vyhlásil, že 99 percent problémov sa týka dvoch skladov, a to v Kubrej a v Sklenom.

Zdôraznil, že nechýba žiadna ručná zbraň. Náčelník generálneho štábu ďalej uviedol, že zlyhal systém a jednotlivci, nie celá armáda. Zatiaľ disciplinárne riešili 28 ľudí, z toho bolo 15 vojakov a 13 civilistov. Títo ľudia porušili interné predpisy, nedopustili sa trestných činov ani z nich nie sú podozriví.

Mal by minister obrany Peter Gajdoš odstúpiť pre zmiznutú muníciu?

Potrestaní boli odvolaním z funkcie, peňažnými trestami, pokarhaním, odobraním príplatkov, ale aj výpoveďou. Podľa Maxima nie je toto číslo konečné. „Upratujeme si, to je fajn. Inventarizácia nám veľa priniesla,“ zdôraznil. Maxim dodal, že robia všetko pre to, aby sa situácia už neopakovala.

Minister Gajdoš na tlačovej besede tiež zdôraznil, že išlo o historicky prvú fyzickú kontrolu skladov, keď skontrolovali každý kus munície. Predtým sa ročne podľa platnej legislatívy skontrolovalo 20 percent skladovej munície.

Aj v predchádzajúcich obdobiach sa riešili straty vojenského materiálu, ale nikdy takáto kontrola nebola nariadená. Zdôraznil, že kontrola jednoznačne potvrdila, že problém straty munície nie je otázka posledných mesiacov. Nie je vylúčené, že niektoré nedostatky vyplývajú ešte z čias delenia republiky, potom ide aj o zlyhanie ľudského faktora či chyby v inventarizácii, dodal.

Prípad zmiznutej munície rieši NAKA

Podľa evidencie vojakom v skladoch chýbajú ručné granáty, protitankové granáty, trecie zapaľovače, náboje do pancierovky, signálne náboje a ďalšie rôzne náboje. V evidencii najviac chýba nábojov typu 5,6 – Long.

Podľa skladových údajov ich v Sklenom chýba vyše 200 000 kusov. Ide o náboje, ktoré sa využívajú pri športovej streľbe. V Kubrej napríklad v evidencii nesedí a teda papierovo chýba 80 ručných granátov RG-F1. Protitankových granátov RPG 75 v tomto sklade chýba 11.

Viceprezident Policajného zboru Jaroslav Málik informoval, že prípadom v Kubrej sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA), prípadom v Sklenom žilinskí policajti. Podľa Málika sa potvrdzuje a ukazuje, že išlo o zlyhanie osôb z vnútra skladov, miera ich zavinenia sa ešte vyšetruje a posudzuje. Pracuje sa aj s možnosťou evidenčných chýb. Zdôraznil, že žiaden chýbajúci materiál sa nepodarilo zaistiť.

Riaditeľ NAKA Peter Hraško doplnil, že neboli zistené informácie, že by chýbajúci materiál bol ponúkaný na spáchanie trestných činov, organizovaným resp. teroristickým skupinám. Veľmi silnou verziou sa ukazuje, že chýbajúci materiál nikdy nebol ukradnutý, bol evidenčne zanedbaný, respektíve nikdy nebol dodaný. Dodal, že od roku 2006 boli informácie o evidenčných nezhodách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav MalíkMilan MaximPeter GajdošPeter Hraško
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNAKA Národná kriminálna agentúra