V Bagdade útočili teroristi, prihlásil sa Islamský štát

Irak
Útok v Bagdade sa odohral týždeň po tom, ako vládna armáda oznámila dobytie mesta Fallúdža. Foto: SITA/AP

Bagdad 3. júla (WebNoviny.sk) – Na 172 stúpol počet obetí dvoch bombových útokov, ktoré sa odohrali v noci nadnes v irackom hlavnom meste Bagdad.

Informovala o tom iracká šiitská polovojenská skupina Ľudové mobilizačné sily (PMF).

Počet obetí útokov Islamského štátu v Bagdade je teraz 172, zranených je 196 ľudí,“ uviedli PMF na Twitteri.

Prvá nálož nastražená v dodávke explodovala neďaleko reštaurácie a nákupného strediska v rušnej štvrti Karráda, ďalšia bomba vybuchla krátko nato na prevažne šiitskom predmestí severne od metropoly. Explózie spôsobili rozsiahly požiar a vážne poškodili aj niekoľko budov v okolí. V dôsledku požiaru mnohé z obetí zhoreli zaživa alebo sa udusili.

Oba útoky sa odohrali v sobotu pred polnocou v prevažne šiitmi obývaných štvrtiach. Na miestach činu bolo v čase útoku veľa ľudí, pretože po celodennom pôste v rámci ramadánu vyšli na nákupy, večeru alebo za zábavou. Aj preto je medzi obeťami veľa detí.

Agentúra AP spresnila, že k zodpovednosti za atentát v Karráde sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásil samozvaný Islamský štát (IS). K druhému útoku sa IS síce priamo nepriznal, ale jeho scenár je zhodný s podobnými útokmi IS v šiitských enklávach či obchodných centrách.

Miesta útokov dnes navštívil aj iracký premiér Hajdar Abádí, ktorému však miestni obyvatelia vyčítali zodpovednosť za nedostatočnú bezpečnosť v krajine. Na jeho konvoj potom zaútočili hádzaním kameňov, topánok a fliaš. Sobotňajšie atentáty sú jednými z najkrvavejších, k akým došlo v tomto roku v Iraku. Útoky z noci nadnes dokázali schopnosť islamistických extrémistov podnikať ničivé útoky aj napriek stratám na bojiskách, vrátane mesta Fallúdža, ktoré iracká vládna armáda minulú nedeľu označila za úplne oslobodenú od islamistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajdar Abádí