V Bangladéši nechcú utečencov z Barmy, posielajú ich späť

Mjanmarsko
Foto: SITA/AP

DHÁKA 12. júna (WEBNOVINY) – Bangladéšska vláda poslala späť do Barmy (Mjanmarska) 11 lodí s približne 500 moslimskými utečencami, ktorí ušli z Barmy po násilnostiach v krajine.

Vládny predstaviteľ v regióne Cox Bazar Muhammad Džainul Bari povedal, že pohraničné jednotky dostali príkaz od centrálnej vlády nevpustiť žiadnych utečencov z Barmy do Bangladéša.

Podľa Bariho najmenej 500 ľudí na 11 drevených lodiach sa pokúsilo v posledných troch dňoch prejsť cez bangladéšske hranice.

Náboženské nepokoje stáli 12 ľudí život

Náboženské nepokoje medzi barmskými budhistami a menšinovými moslimami si vyžiadali v štáte Rachin od piatku najmenej 12 obetí. Úrad OSN pre utečencov predpokladá, že v horách štátu Rachin žije približne 800 000 ľudí. Tisíce sa každoročne pokúšajú ujsť do Bangladéša, Malajzie a do iných krajín regiónu v snahe vyhnúť sa hrubému zaobchádzaniu v krajine.

Násilnosti sa začali po udalosti zo začiatku júna, keď budhisti zo štátu Rachin dobili 10 moslimov v reakcii na znásilnenie a zabitie 26-ročnej ženy tromi moslimami koncom mája. Boje medzi väčšinovými budhistami a menšinovými moslimami prinútili barmskú vládu vyhlásiť v štáte Rachin výnimočný stav. Mnohí barmskí moslimovia ušli do Bangladéša, pretože sú v Barme vystavení represáliám.

Barmská vláda utláča menšiny

Barma mjanmarsko
Foto: SITA/AP

Barmská vláda im odmieta udeliť občianstvo, oficiálne nesmú mať viac ako dve deti, podliehajú prísnej kontrole pohybu, nemanželským deťom nie je povolené navštevovať školy a príslušníci menšiny sa nesmú sobášiť, píše britský denník Guardian.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyčíta barmskej vláde utláčanie menšín, najmä moslimov. Vláda prezidenta Theina Seina síce uskutočnila obmedzené politické a ekonomické reformy, no zločiny proti etnickým menšinám sa v posledných rokoch ešte zhoršili, uviedla AI vo svojej výročnej správe.

Štát Rachin nesie meno podľa rachinského budhistického etnika, v oblasti však žije aj množstvo moslimov pochádzajúcich predovšetkým zo susedného Bangladéša.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom