V Bangladéši zatkli teroristov, medzi nimi aj vodcu AL-Kájdy

Irak and al kajda
Foto: SITA/AP

DHÁKA 2. júla (WEBNOVINY) – Bangladéšske bezpečnostné zložky zadržali v noci zo stredy na štvrtok 12 podozrivých militantov vrátane vodcu extrémistickej organizácie al-Káida na indickom subkontinente (AQIS), ktorá sa prihlásila k tohtoročným vraždám dvoch blogerov kritizujúcich náboženský extrémizmus.

Agentúru Reuters o tom informoval námestník riaditeľa protiteroristického práporu rýchleho nasadenia v Bangladéši Maksudul Alám. Všetkých 12 podozrivých zatkli počas nočných razií na viacerých miestach v metropole Dháka. Polícia tiež chytila hlavného koordinátora AQIS v Bangladéši a jeho poradcu.

„U zadržaných sme skonfiškovali výbušniny, materiál na výrobu bômb, ostré zbrane a výcvikové manuály,“ povedal Alam. AQIS je odnož al-Káidy zodpovedná za militantné aktivity na území južnej Ázie.

Troch internetových blogerov, ktorí na online fórach kritizovali náboženský extrémizmus, tento rok v prevažne moslimskom Bangladéši brutálne zabili útočníci vyzbrojení mačetami. Medzi obeťami bol aj americko-bangladéšsky aktivista a bloger Avijit Roy. K zodpovednosti za dve z týchto vrážd sa prihlásila AQIS.

Obrazom: Islamskí radikáli zavraždili blogera, aktivisti protestovali

Bangladéšske úrady zatkli už v máji troch podozrivých členov extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) vrátane IT manažéra dcérskej spoločnosti Coca-Cola v Dháke. Tamojšia vláda sa obáva hrozby rozširovania vplyvu IS v oblastiach južnej Ázie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Al-KájdaIslamský štát