V Banskej Bystrici pochodovali za slušné Slovensko, štrngalo sa kľúčami aj kričalo „Skutok sa stal“

PROTEST: Za slušné Slovensko v Bratislave
Účastníci počas protestného zhromaždenia organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko, spojeného s iniciatívou Nie je nám to jedno na Námestí SNP v Bratislave, ktoré je reakciou na provokačné výroky expremiéra Roberta Fica a anonymné trestné oznámenie na organizátorov, pre ktoré ich vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) z korupcie a ktorým si chcú tiež uctiť výročie študentskej manifestácie zo 17. novembra 1989. Bratislava, 16. november 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel.

BANSKÁ BYSTRICA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Stovky Banskobystričanov sa dnes po 17. hodine zhromaždili na Námestí slobody s transparentmi „Banská Bystrica je za slušné Slovensko“, „Som tu zadarmo“ alebo „Plagiátor odstúp“.

Štrnganie kľúčov a skandovanie hesiel „Skutok sa stal“, „Podozriví ste tu vy“, „Už je koniec zlodeji“ a ďalších sprevádzalo ináč pokojný pochod popri Pamätníku SNP až na Námestie SNP, pričom počas neho sa pridávali ďalší protestujúci.

Prišlo približne tisíc ľudí

Na námestí SNP sa nakoniec zišlo približne tisíc ľudí, ktorí sa takto pridali k výzve iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá zorganizovala protestné zhromaždenia na celom Slovensku ako reakciu na ich vypočúvanie zo strany Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Protestujúci prišli na námestie vyjadriť to, že nechcú žiť v štáte, kde sa vraždia novinári, kde sa kradne, kde sa tituly získavajú za opísané práce, tam kde sa po prehre vo voľbách menia volebné systémy.

„Potrebujeme ukázať, že vláda stále nie je dôveryhodná. Súčasná situácia s vypočúvaním aktivistov je veľkým výkričníkom pre celé Slovensko obzvlášť preto, že je predvečer 17. novembra, keď sme si vybojovali nejakú slobodu a slobodu prejavu,“ uviedla za organizátorov protestu v Banskej Bystrici pre agentúru SITA koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová.

Politici zastrašujú občanov

„Je 29 rokov po Nežnej revolúcii a politici zastrašujú občanov, ktorí sú aktívni, len za to, že nesúhlasia so spôsobmi, akými sa na Slovensku často vládne. Nezabudnime, že demokracia neznamená, že štyri roky po vhodení lístkov do urny musíme mlčať a čakať do ďalších volieb,“ povedala Strmeňová.

„Volení zástupcovia sú platení z našich daní, sú našimi zamestnancami. Tak, ako vás kontroluje váš šéf, tak my máme právo a povinnosť kontrolovať politikov vo verejných funkciách. Toto musí rezonovať v celej verejnej a štátnej správe, a nie len počas kritických období, ako bol tento rok, táto jar,“ doplnila s tým, že banskobystrických organizátorov nikto nezneužil a slobodne sa rozhodli pridať k iniciatíve Za slušné Slovensko, a byť aktívnou časťou zmeny, ktorú protesty požadovali, „pretože to je naše vnútorné presvedčenie“.

Zhromaždenia Za slušné Slovensko sa v piatok konali okrem Banskej Bystrice aj v ďalších mestách na Slovensku (Bratislava, Košice, Prievidza, Žiar nad Hronom, Žilina, Kežmarok, Levice) a aj Londýne, Manchestri a Newcastli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom