V Banskej Bystrici sa spájali demokratické strany, chcú nahradiť Smer-SD v mestskom parlamente

Smer SD
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert.

BANSKÁ BYSTRICA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Spájanie demokratických síl v meste pod Urpínom deklarovali na stredajšej tlačovej besede predstavitelia koalície piatich politických strán SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, Progresívne Slovensko a nezávislí kandidáti Banskobystrickej alternatívy (BBA).

Zaviazaní občanom

V novembrových komunálnych voľbách postavia 31 kandidátov, teda presne toľko, koľko je mandátov v mestskom zastupiteľstve. Pod značkou Zaviazaní občanom chcú presadzovať spoločné ciele.

„Spoločne postavíme do 31-členného mestského zastupiteľstva iba 31 kandidátov, a teda nie desiatky či stovky, ako to bolo v minulosti. Títo kandidáti, 19 za BBA a 12 z prostredia demokratických strán, budú viesť poctivú pozitívnu kampaň, každý pod svojou značkou,“ uviedol predseda poslaneckého klubu BBA v mestskom zastupiteľstve Banskej Bystrice Vladimír Pirošík.

Päť programových priorít pre lepší život Banskobystričanov má spájať demokratické sily v meste. „Chceme, aby organizáciu a výber parkovného zabezpečovalo mesto a výnos z neho tiekol do mestskej kasy a nie do vrecka súkromnej firmy z Košíc. Chceme, aby na zásadné rozhodnutia mesta mali výrazne väčší vplyv obyvatelia. Verejné a neverejné školy v meste majú mať rovnaké podmienky pre svoju činnosť. Chceme transparentné financovanie športu a tiež dobre riadený mestský úrad, ktorý bude slúžiť obyvateľom mesta,“ predstavil programové priority krajský predseda strany SaS Radovan Sloboda s tým, že okrem toho je cieľom „nahradiť SMER a jeho prisluhovačov v mestskom parlamente.“

S návrhom prišla SaS

Ako hlavný dôvod spájania uviedol Pirošík udalosti posledných mesiacov, ktoré sa odohrali na domácej politickej scéne. „Zavraždenie Jána Kuciaka s partnerkou a cynická ľahostajnosť verejných orgánov boli pre nás poslednou kvapkou, keď sme si v BBA povedali, že stačilo. Na porážku dobra stačí nielen ľahostajnosť tých slušných, ale veľmi často len ich nespolupráca, egoizmus, politická naivita a čakanie na dokonalý svet plný nezávislých odborníkov,“ povedal Pirošík s tým, že s návrhom spojiť sa prišla strana SaS.

„Dospieť k tejto dohode nebolo jednoduché a stálo nás to veľa síl a energie. Ukázali sme však, že vieme komunikovať, vieme sa dohodnúť a vieme povýšiť verejný záujem nad partikulárne ciele,“ doplnil Sloboda s tým, že Banská Bystrica by nemala doplácať na nejednotnosť demokratických síl.

Banskobystrická alternatíva vznikla v roku 2005 ako platforma lokálpatriotov, pozostávajúcich z niekoľkých mestských poslancov, odborníkov a občianskych aktivistov, ktorých spája láska k mestu Banská Bystrica.

BBA presadzuje transparentné hospodárenie s mestským majetkom, obhajuje vyvážený územný rozvoj, usiluje sa o vytvorenie otvorenej samosprávy, snaží sa zvyšovať kvalitu života Banskobystričanov. Od roku 2006 pôsobí platforma aj v mestskom zastupiteľstve ako klub nezávislých poslancov.

Komunálne voľby sa uskutočnia 10. novembra. Občania Banskej Bystrice si budú voliť 31-členné mestské zastupiteľstvo v siedmich volebných obvodoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár