V banskobystrickej NsP doplnili kus lebky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozog ct
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 16. júna (WEBNOVINY) Neurochirurgovia banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnice v spolupráci s anestéziológmi banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice vykonali unikátnu operáciu, pri ktorej 10-ročnému chlapcovi nahradili chýbajúci, zhruba 100 štvorcových centimetrov veľký, kus lebky špeciálnou výplňou použitou na Slovensku prvýkrát.

Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ Rooseveltovej nemocnice, neurochirurg Ján Šulaj, ktorý operáciu vykonal, výplň z biokeramického materiálu hydroxyapatit dali pre chlapca vyrobiť na mieru v Taliansku. Jej výnimočnosť oproti doteraz používaným náhradám z umelej hmoty spočíva v tom, že ide o materiál, ktorý svojím chemickým zložením aj štruktúrou napodobňuje ľudskú kosť. Po implantácii vytvorí také podmienky, aby do implantátu začali postupne z okrajov prerastať vlastné kostné bunky pacienta a časom sa tak celý implantát prebuduje na kostné tkanivo. Implantát je jedinečný aj tým, že je vyrobený na mieru a presne kopíruje tvar chýbajúcej časti lebky.

Operovaný chlapec utrpel vážne zranenie hlavy pri autonehode v októbri 2008, kedy tiež absolvoval prvú, život zachraňujúcu operáciu. Keď ani po roku a pol neprerástla chýbajúca časť lebky jeho vlastnou kosťou, lekári sa rozhodli pre implantát, ktorý mu zostane doživotne. Mozog pacienta by inak bol vystavený nežiaducim pohybom a možnému poškodeniu. „Nie je to len výkon estetický, je to výkon terapeutický. Pretože mozog nie je zvyknutý na to, aby sa presúval z jedného miesta na druhé. Vznikajú potom v ňom jazvy a mohol by vzniknúť neurologický deficit. Napríklad by mohlo dôjsť k ochrnutiu či oslabeniu končatiny, poruche reči alebo iným neurologickým príznakom,“ povedal Šulaj. Dodal, že k takejto operácii pristupujú najmä u detí s veľkými defektmi lebky, teda nad 60 štvorcových centimetrov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať