Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hasiči
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

V Banskobystrickom kraji boli priemerne tri požiare denne, hasiči zistili nedostatky pri kontrolách

BANSKÁ BYSTRICA 27. januára (WebNoviny.sk) – Na území Banskobystrického kraja vzniklo v minulom roku 1 074 požiarov s priamou škodou takmer tri milióny eur.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici Dušan Sľúka, pri požiaroch bolo v roku 2018 usmrtených sedem osôb a 23 sa zranilo.

„V porovnaní s rokom 2017 bolo požiarov o 288 menej, pričom priame škody boli takmer rovnaké,“ uviedol riaditeľ s tým, že počet osôb usmrtených pri požiaroch v roku 2018 sa oproti predchádzajúcemu roku znížil o jednu osobu, ale počet zranených stúpol o päť osôb.

Najčastejšou príčinou požiarov bolo vypaľovanie trávy

Na území kraja boli v priemere tri požiare denne s priemernou škodou 2 930 eur. Najčastejšie horelo v nedeľu medzi 18:00 a 19:00. Z hľadiska územno-správneho členenia najviac požiarov evidovali hasiči v okrese Rimavská Sobota (150) a najmenej v okrese Krupina (30). Najvyššie materiálne škody boli vyčíslené pri požiaroch v okrese Brezno (635 505 eur) a najnižšie v okrese Zvolen (28 335 eur).

Tromi najčastejšími príčinami vzniku požiarov v roku 2018 boli vypaľovanie trávy a suchých porastov (125 prípadov), vyhorenie sadzí v komíne (124 prípadov) a úmyselné zapálenie neznámou osobou (107 prípadov). Medzi požiare s najväčšou škodou v minulom roku patril požiar prekladacej rampy v Krupine, ktorý vznikol 14. novembra z dôvodu manipulácie s otvoreným ohňom a bola pri ňom vyčíslená škoda vo výške 200-tisíc eur.

K usmrteniu osôb došlo najčastejšie v rodinných domoch, pričom okrem troch nezistených príčin, bolo v dvoch prípadoch príčinou fajčenie, v jednom manipulácia s otvoreným ohňom a v poslednom spaľovanie odpadu mimo skládok.

Požiarne nedostatky pri kontrolách

V roku 2018 príslušníci v rámci Banskobystrického kraja vykonali 1 368 protipožiarnych kontrol, pri ktorých zistili celkom 4 240 požiarnych nedostatkov, čo je v porovnaní s rokom 2017 o 33 vykonaných protipožiarnych kontrol menej, pričom bolo zistených o 2 172 nedostatkov menej.

Krajské riaditeľstvo a okresné riaditeľstvá HaZZ pristúpili v 23 prípadoch k uloženiu sankcie za neplnenie si zákonných povinností a výskyt závažných nedostatkov na úseku ochrany pred požiarmi v kontrolovaných právnických subjektoch. Celková výška uložených sankcií predstavuje 16 500 eur.

„Za neplnenie, prípadne porušenie povinností fyzických osôb museli okresné riaditeľstvá HaZZ riešiť 12 prípadov v priestupkovom konaní, kedy uložili spolu pokuty za 532 eur a v blokovom konaní bolo vyriešených 171 prípadov s celkovou sumou 2 919 eur,“ doplnil vedúci oddelenia požiarnej prevencie KR HaZZ v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský.

Odporúčané články

Foto: Pri Dubnici nad Váhom sa zrazili osobné autá, nehodu neprežili dve osoby V Tajove horelo podkrovie súkromného autoservisu, zasahovala desiatka hasičov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X